ročník 49/2008:
                   
082Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Táhni mi od krbu, lovče!
Cesta k Bohu je otevřená
Adamovy hranice
Lovci a jeskynní ženy
A zrovna ne!
Judaismus a násilí dnes
... v Boha, Otce všemohoucího
Petr Linhart
Hliník se neodstěhoval do Humpolce
Metoda "Pytlík třešní"
Občanka
Pomáhat se musí umět
Víkend na trati 231 - v Polabí
Mrtvý muž v bunkru
Radůza rapující meditující
Dva proti Říši
Phléésová sezóna
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
VÍKEND NA TRATI 231 - V POLABÍ
Tomáš Groll

 
„Každá holka z Polabí, bez jízdního kola by ani chvíli nebyla“, proto i vám doporučuji na tento víkend za humny vzít kola. A pokud opravdu máte ke kolům odpor, můžete využít trať 231 českých drah. Program proto nabízím ve dvou variantách.
Návštěvu Polabí je nejlépe zahájit v Lysé nad Labem, přesněji v zámeckém parku. Prohlídku zámku samotného na chvíli však ještě odložte. Slouží totiž jako domov důchodců. Park v Lysé nad Labem uspokojí jak milovníky parků anglických, tak obdivovatele francouzského stylu. Proto se může stát vděčnou kulisou romantických procházek ve dvou a her ve větších skupinách či obráceně. K hrám či jinému programu, nebo jen k uspokojení uměníchtivého oka skvěle poslouží sochařská výzdoba parku, kterou je možné srovnat jen s alegoriemi ctností a neřestí v Kuksu. V zámeckém parku v Lysé nad Labem hledejte tedy alegorie 4 světadílů, 12 měsíců, 4 ročních období, dne a noci, přírodních živlů, 4 ze sedmi svobodných umění a také sochy antických bohů. Přeji příjemnou zábavu.
Pokud vám přijde zámecký park a zámek něčím povědomý, pak vězte, že zde se Jaromír Nohavica léčil z alkoholické závislosti a Karel Plíhal zmizel ve filmu Petra Zelenky Rok ďábla. Kousek od cesty, po které kráčel známý písničkář do protialkoholní léčebny, se nachází rodný domek Bedřicha Hrozného, který rozluštil klínopisnou chetitštinu. Shodou okolností je to i evangelická fara. Pokud bude zrovna pátek večer, můžete najít v jejích útrobách mládež, která po schůzce chodívá hrát volejbal do blízké tělocvičny. Co na faře však nenajdete, je muzeum zmiňovaného orientalisty. To se nachází kousíček od fary na pravé straně náměstí (no, hádejte koho). Otevřeno má však od pátku do neděle jen do 16 hodin.
Jestli vás v Lysé nezdrží místní výstaviště, ani výborná hospůdka Dallas, vydejte se směrem na jih do Přerova nad Labem. Zde můžete navštívit místní skanzen, nicméně pokud nepojedete kolmo, je možná lepší popojet vlakem do Ostré. Na kole jste v Ostré také za chvilku. Tato malá vesnička nabízí program na celý den. Při cestě od vlaku můžete snadno minout muzeum kamen, tak na to pozor. Je po pravé straně. Nicméně hlavní atrakcí v Ostré je Botanicus – vesnice řemesel a umění s ukázkami tradičních řemesel dráteníka, hrnčíře, provazníka, mýdlaře, svíčkaře či papírníka. Přerovský skanzen s původními stavbami se tak krásně doplňuje s vesničkou s řemesly a uměním v Ostré. Hned při vstupu do celodřevěného areálu doporučuji típnout cigaretu a rozměnit si české koruny za stříbrné groše (10:1). V celé vesničce se totiž platí pouze stříbrňáky. Botanicus nenabízí jenom ukázky řemesel, ale za drobný poplatek i možnost si vyzkoušet sami si něco vyrobit a pak také odnést. Za groše je tedy možné vytvořit si svíčku, provaz nebo třeba mýdlo, stravovat se v místní taverně na středověký způsob, nebo zastřílet si z luku. Vedle řemeslné vesničky se rozkládá velká bylinná zahrada, která nabízí možnost příjemného vytrávení a relaxace. O kus dále se pak v ohradách pasou ovce, kozy, někdy i koně. Pokud potřebujete vzít někam na výlet děti nebo mladší sourozence, je Botanicus dobrou volbou. Jen se musíte připravit na jejich až vyděračské pohledy žádající další groš na rýžování zlata. Doporučuji využít k návštěvě této vesničky některou sobotu, kdy se zde konají historické slavnosti. V těchto dnech je vstupné sice dražší (50 – 175 Kč), ale na oplátku je připraven program nabízející například rytířské turnaje, festival piva a vína, slavnosti čaje a květin, festival zbraní, žongléry a kejklíře, středověké jídlo a pití a kdo ví co ještě. A jako suvenýr či dárek pro někoho blízkého si můžete v blízkém obchůdku zakoupit přírodní produkty Botanicus, jako jsou mýdla, šampóny a bylinky.
Pokud vás Botanicus neláká, nebo se budete chtít po jeho návštěvě někde smočit, přímo v Ostré se nachází 2 neoficiální písečná koupaliště s čistou vodou. U jedné z vodních ploch je také kemp.
Na nedělní bohoslužby můžete zavítat do opevněného města na Labi Nymburka. Konají se v 10 hodin dopoledne, takže na několika kilometrový přesun máte dost času. Cyklisté si pak mohou udělat výlet na asi 15 kilometrů vzdálený zámek Loučeň, v jehož anglickém parku se nachází největší labyrintárium v Evropě. Na jednom místě je koncentrováno deset labyrintů a bludišť z různých materiálů. Zabloudit můžete v tisovém nebo palisádovém bludišti, zatímco provazové a prstové bludiště slouží spíš pro zábavu. Co trochu odrazuje je padesátikorunové studentské vstupné.
Vlakaři se mohou po prohlídce nymburských hradeb a města projít podél Labe do osm kilometrů vzdálených lázeňských Poděbrad. Na této polabské cestě však budete trochu litovat, že nemáte s sebou kolo nebo aspoň kolečkové brusle. V Poděbradech na náměstí pod sochou (no, hádejte koho) si můžete vychutnat zmrzlinu nebo vytrpět lázeňské prameny, ale co byste pro své srdce neudělali…
Pokud ani nyní nebudete mít Polabí dost, nezbývá než šlapat, jít nebo jet dál do Libice nad Cidlinou, kde jsou zbytky osídlení vyvražděných Slavníkovců, nebo do kolínského aquaparku, v jehož okolí se nachází další příležitosti sportovního vyžití.
V Polabí nenaleznete velké kopce ani hluboké lesy. Přesto je zde možné strávit příjemný víkend. Atrakcí je víc než dost. Kombinace hezkého počasí, roviny, kola a koupání přece nemá chybu.
 
 
 
VÍKEND ZA HUMNY
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Víkend na trati 231 - v Polabí:    | vložit příspěvek |