ročník 49/2008:
                   
086Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Desatero by mohlo nahradit i americký radar
Hebrejská Rút
Smlouva
Smlouva, nebo vztahy?
Budu loupežníkem...
Islám a násilí dnes
Byl vzkříšen
Šachový kůň – prázdniny
Jana Vébrová
Proč BIO?
Svatba v kostele
Vysokoškolská mládež v Brně
Hynku! Viléme! Jarmilo!
Líbivé Pokání
Modest Mouse
Žoržína
Střípky šesté
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
HYNKU! VILÉME! JARMILO!
František Zbořil

 
Tak na tenhle výlet bude dobré si zvolit víkend teplý a slunečný.Tentokrát totiž míříme nejen do lesů, ale také k vodě a dokonce na písečné pláže. A kam to bude?
Do oblasti, kterou se na počest básníka Karla Hynka Máchy místní nazývají od roce 1961 Máchův kraj. Do kraje mezi Bezdězem a Kokoříkem se básník zamiloval a tak sem zasadil děj svého nejznámějšího díla, romantické básně Máj.
Mezi nejznámější dominanty tohoto kraje patří hrad Bezděz a české moře s dnešním názvem Máchovo jezero. Původně se nazývalo Velký rybník a vybudoval ho český král Karel IV. v blízkosti městečka Doksy. Rozloha tohoto českého rybníka je 284 hektarů a z jeho hladiny vystupují dva ostrůvky - Myší a Kachní. Oba jsou ornitologickou rezervací a tudíž nepřístupné, ač tolik lákají k návštěvě.
Do kraje K.H.Máchy je možné se dostat jak vlakem tak i autobusem, buď do Starých Splavů nebo Doks. Obě obce leží na břehu Máchova jezera vzdálené od sebe 4 kilometry. Najdete tu několik možností ubytování, pod stanem v kempu, pro ty rozmazlenější jsou připravené postele v penzionech.
Pokud bude přát počasí, je možné se koupat a užívat si atrakcí na obou hlavních plážích rybníka. Najdete tu oblíbené tobogány, na mnoha místech se půjčují lodičky, šlapadla, případně surfy a malé plachty. Od května do září brázdí hladinu jezera výletní parníky. Okružní jízda trvá 30 minut.
Zatáhne-li se obloha, můžete se vydat do Doks. Tam v centru nedaleko Máchova pomníku je možné navštívit muzeum K.H. Máchy. Nezapomeňte navštívit i místní sklárnu a využijte možnosti zakoupit si skleněné těžítko na památku.
Ti, co se raději toulají přírodou, mohou dát přednost procházce kolem celého jezera. Všechny cesty a stezky vedoucí mírně zvlněnou krajinou jsou pečlivě značeny, nechybí časté rozcestníky a informační ukazatele. Ze Starých Splavů vede žlutá značka po břehu jezera, poté vonícími borovými lesy plnými borůvčí a borůvek k vyhlídkovému čedičovému vrchu Borný. Dále kolem vzácné přírodní rezervace Pecopala rozprostírající se v úžině mezi břehy Máchova jezera a Břehyňského rybníka až do Doks.
Asi by bylo fajn, pokud se pro tuhle víkendovku rozhodnete, nevynechat návštěvu královského hradu Bezdězu, který patří mezi naše nejkrásnější. Výrazná znělcová homole Velkého Bezdězu, vysoká 604 metrů, přitahovala lidskou pozornost už odpradávna. Samotná historie hradu začíná ve druhé polovině 13. století, v roce 1260 jej nechal vybudovat český král Přemysl Otakar II. Krátce po jeho smrti vstoupil hrad poprvé výrazně do českých dějin - na čerstvě dokončeném hradě byl vězněn jeho jediný syn a budoucí český král Václav II.
Start trasy bývá obvykle na Dokském náměstí u kostela. Odtud se vydáte po červeně značené Máchově stezce, po sedmi kilometrech dojdete do obce Bezděz. Tam začíná již vlastní výstup k hradu po kamenité cestě lemované kapličkami křížové cesty. Projdete pod menší z hradních věží, takzvanou Čertovou a to už budete u vstupu do hradu. Uvnitř na vás čeká jedna z našich nejkrásnějších gotických staveb - kaple P. Marie a po výstupu na zrekonstruovanou Velkou věž nádherný panoramatický výhled do kraje. Při dobré viditelnosti uvidíte Ještěd, Jizerky a Krkonoše.
Je jen na vás, zda si hrad prohlédnete sami nebo zvolíte hodinovou prohlídku s průvodcem.
Zpáteční cestu na základnu můžete absolvovat po stejné, červeně značené stezce nebo se vydat po modré k bezdězskému nádraží. Odtud pokračovat vlakem do Doks nebo do Splavů. Podle toho, kde budete tábořit.
V tomto kraji je spousta zajímavých a líbivých míst. Byla by škoda, nevyužít jeden z víkendů k jejich návštěvě.
 
 
VÍKEND ZA HUMNY
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Hynku! Viléme! Jarmilo!:    | vložit příspěvek |