ročník 49/2008:
                   
086Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Desatero by mohlo nahradit i americký radar
Hebrejská Rút
Smlouva
Smlouva, nebo vztahy?
Budu loupežníkem...
Islám a násilí dnes
Byl vzkříšen
Šachový kůň – prázdniny
Jana Vébrová
Proč BIO?
Svatba v kostele
Vysokoškolská mládež v Brně
Hynku! Viléme! Jarmilo!
Líbivé Pokání
Modest Mouse
Žoržína
Střípky šesté
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
ŽORŽÍNA
Marie Medková

Jiřinu unesli. Tatínek architekt odvezl maminku, Jiřku a malého Pepíka z obsazeného Československa. Usadil je ve Švýcarsku a chce, aby tu zapadli. Asimilovali - to je sprosté slovo. Jenže Jiřina Žoržínu, co musí chodit znova do čtvrté, asi nenávidí. A o švýcarskou „frojndin“ nestojí. Radši by za dědečkem do Králíkova. A za tetou, co má angoráky. Bojí se, že už nikdy neuvidí Prahu.
Na debaty dospělých má své názory a zapisuje si z nich do slovníčku sprostých slov. Akorát neví, jestli tam patří nějakej Beneš. Jediný, s kým se dá mluvit, je tělocvikář Evžen. Tomu se taky stýská, a rozumí mu jen jeho plyšový medvěd, a někdy ani ten ne. A nejsou jediní, komu se stýská. „Básničky maminku pokaždý rozesmutněj. Říká, že máme svobodu, ale žádnou vlast. Tatínek šel a zamknul Jaroslava Seiferta do skříně.“ Jenže zvyknout si musí všichni. A pořád se něco děje...
Jde o zpracování skutečného příběhu holčičky, která se s rodinou dostala po srpnu 1968 do Švýcarska. Nečekejte patetičnost a politiku, ale spíš konkrétní problémy a otázky, které jedenáctileté slečně vrtají hlavou. S dětskou naivitou a přímostí komentuje dění kolem sebe. Přináší jedinečný pohled na nový život exulantů v cizině. Do Jiřinčina vyprávění vkládá autorka příběh a úvahy dospělého učitele Evžena. Každý se vyrovnává s novou situací po svém, záleží na nátuře i věku. Někdo se nevyrovná vůbec. Kniha vyšla poprvé v roce 1985 v nakladatelství Konfrontace ve Švýcarsku.
Varování: Pro slabší povahy není knížka vhodná jako četba do vlaku!
Blanka Kubešová: Žoržína. Eroika 2008.
 
 
RECENZE
 

 
 
STŘÍPKY ŠESTÉ
Klára Schneiderová
 
Začalo léto a meteorologický zmatek. V pražském Klementinu naměřili přes 32 stupňů Celsia – počasí tak překonalo 140 let starý teplotní rekord, zatímco v Krušných horách padaly až dva centimetry velké kroupy. Na filmových plátnech sluší Smutek paní Šnajderové, nejspíš proto, že František je děvkař. To Karamazovi radši cvrnkají Kuličky a o nějaký Sex ve městě se nestarají. Mezi ploty v pražských Bohnicích se dva dny divadelnilo, hudebnilo i všelijak umělecky tvořilo pro radost duší veselejších i smutnějších. Přes dvacet tisíc lidí podepsalo petici Za Prahu kulturní, která odsuzuje nový systém grantů pro pražská divadla a jejich transformaci. V rámci Dnů neklidu protestovalo formou různých vystoupení několik desítek hudebníků, herců nebo tanečníků proti zavedení plošné dotace na vstupenku, která ohrožuje existenci nekomerčních scén – například Divadla Semafor, festivalu Tanec Praha nebo divadla Bratří Formanů. Na brněnském Moravském náměstí se na čtyři dny rozezní tóny hudby ze všech koutů světa pod jménem Babylonfest. V Libiši u Mělníka dají přednost tradičnějšímu kavárenskému ovzduší a potěší své uši návštěvou Salónu tradičního jazzu – už podvacáté. Do choltického zámku se vypravilo spoustu komorních pěveckých souborů, aby si místo v chrámu zazpívalo ve stínu stromů v tamní oboře. Dětské kočárky let dávných a minulých mohly na zámku v Hořovicích u Brna shlédnout nejen nastávající maminky se slabostí pro retrostyl. Odkaz dávné Indie dnešku zkoumali návštěvníci čajovny v děčínských Podmoklech – ochutnávali přitom vegetariánské pochutiny a drnkali na sitár. Příznivci dlouhatánských procházek vyrazili z nádvoří strakonického hradu na třídenní turistický pochod v celkové délce sto kilometrů, línější povahy zvolili variantu desetkrát kratší, po svých nebo na kole.
 
 
STŘÍPKY Z KULTURY
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Žoržína:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Střípky šesté:    | vložit příspěvek |