ročník 49/2008:
                   
089Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Spolek trvalejší než republika, díky Bohu
Ester - kniha naděje
Společenství církve
Sborové společenství
„Sekty“ a násilí
Svatou církev obecnou, svatých obcování
Petr Nikl a Jiří Konvrzek
Všechno co jste chtěli vědět o odpadech a báli jste se zeptat
Pomoc bližnímu svému?
Že by svatba?
„Chceš jet do Veselynivky jako učitel češtiny?“
Pramen zdraví z Posázaví
Návrat do Červeného města
Tkáň života
Aaronův skok
Střípky
Všimli jsme si
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
VŠECHNO CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT O ODPADECH A BÁLI JSTE SE ZEPTAT
Magdalena Férová

V minulém čísle Bratrstva jsem jako průměrný obyvatel ČR vytřídila do barevných kontejnerů 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla a nějaké to kilčo nápojového kartonu. To prosím během jednoho roku. Jenže mi „v popelnici“ zbylo dalších 70 – 120 kg jiného odpadu a s tím si už nevím rady.
Minimálně třetina tohoto množství budou bioodpady. Kdo má zahrádku, tak jimi svoji popelnici nezatěžuje a vyrábí si na zahradě na kompostu kvalitní substrát pro svoje záhonky, květináče a anglické trávníky. Ve městě většinou komposty nemáme, ale můžeme se těšit, že snad jednou i u nás zavedou svoz bioodpadů. Kdo je netrpělivý, ať se podívá na stránky www.ekodomov.cz, kde zjistí, jak může kompostovat ve městě už nyní, nebo ať vydrží do dalšího čísla Bratrstva.
Dál se v naší popelnici občas objeví nějaká ta plechovka od protlaku či rybiček nebo jiný kovový obal či předmět. Kovy můžeme vytříděné (nejlépe podle jednotlivých druhů kovu) donést buď do sběrny surovin, kde za ně dostaneme nějakou tu korunku, nebo do sběrného dvora. Hliník někde také sbírají obecní úřady, školy nebo ekocentra.
Objemnější odpad jako je starý nábytek, staré koberce, vany, sporáky nebo menší množství stavební sutě odvezte nejlépe na sběrný dvůr. Pokud vaše obec nemá sběrný dvůr, pak se zeptejte na obecním úřadě, kdy budou přistaveny někde ve vašem okolí velkoobjemové kontejnery nebo jakou jinou možnost likvidace máte. Většinu odpadů můžete ve sběrném dvoře odložit zdarma. Platí se většinou pouze za pneumatiky (okolo 30 Kč) a za větší množství suti.
Na sběrný dvůr můžete odnést i nebezpečný odpad (léky, zářivky, výbojky, akumulátory, baterky, ledničky, barvy, lepidla, oleje a nádoby jimi znečištěné). Tyto odpady rozhodně nepatří do popelnice, protože se z nich uvolňují látky, které mohou poškozovat jak zdraví lidí, tak životní prostředí. Nevypotřebované či prošlé léky vám odebere každá lékárna. Zářivky (úsporné žárovky) na rozdíl od běžných žárovek obsahují malé množství rtuti, proto patří taky mezi nebezpečný odpad. Baterie (galvanické články) můžete odevzdat v každé prodejně, kde je možné je koupit. Větší obchody na ně dokonce mívají určené nádoby. Nebojte se na ně prodavačů zeptat. Povinnost tzv. zpětného odběru se vztahuje nejen na baterie a akumulátory, ale i na elektrická a elektronická zařízení, pneumatiky a minerální oleje. V praxi to znamená, že každý prodejce, který vám výše zmíněné produkty prodává, musí říct, kde je máte po dosloužení odevzdat. Pokud to neudělá, pak je od vás musí zdarma odebrat sám. U elektrozařízení (např. ledniček) také platí, že pokud jdete kupovat nové, tak můžete to staré, v počtu kus za kus, v prodejně odevzdat. Pneumatiky můžete odevzdat zdarma v pneuservisech.
Oblečení, ze kterého jsme vyrostli či vytloustli, odneseme na charitu nebo do jejího specielně upraveného kontejneru, který se už tu a tam objevuje.
Potom, co jsme vytřídili vše, co se dalo, nám v popelnici na směsný odpad zbyl jen prach z vysavače, uhelný popel, rozbitá bota, porcelán, kartáček na zuby, žárovka, špinavý papír a textil a obaly, které jsou z více materiálů.
Pokud stále máte nezodpovězené otázky, podívejte se na stránky www.eko-kom.cz, kde mimo jiné najdete i vyhledávač sběrného dvora, který je nejblíže vašemu bydlišti. Na stránkách www.jaktridit.cz najdete kromě více informací o třídění a recyklaci také seznam nejčastějších mýtů o třídění odpadů. Procvičit se ve třídění odpadů můžete také hrou „Odpady útočí“, kterou najdete na stránkách www.ekodomov.cz.
A nezapomeňte, nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne!
 
 
EKOKO
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Všechno co jste chtěli vědět o odpadech a báli jste se zeptat:    | vložit příspěvek |