ročník 49/2008:
                   
089Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Spolek trvalejší než republika, díky Bohu
Ester - kniha naděje
Společenství církve
Sborové společenství
„Sekty“ a násilí
Svatou církev obecnou, svatých obcování
Petr Nikl a Jiří Konvrzek
Všechno co jste chtěli vědět o odpadech a báli jste se zeptat
Pomoc bližnímu svému?
Že by svatba?
„Chceš jet do Veselynivky jako učitel češtiny?“
Pramen zdraví z Posázaví
Návrat do Červeného města
Tkáň života
Aaronův skok
Střípky
Všimli jsme si
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
POMOC BLIŽNÍMU SVÉMU?
Marie Medková

Dopravní nehoda nebo člověk, který zkolaboval na ulici. Jistě se už někdo z nás dostal do podobné situace. Jít do rizika anebo raději zavřít oči, či vzít nohy na ramena? Odpověď je na každém z nás. Je ovšem dobré vědět, kdy je poskytnutí naší pomoci nutné podle zákona.
Každý z nás má povinnost poskytnout potřebnému první pomoc podle svých schopností. Pokud ji zanedbáme, můžeme za to být obviněni a potrestáni. Kdy je tedy třeba být připraven a pomoct?
Zaprvé když je náš bližní v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví a my mu můžeme pomoct, aniž by nám nebo někomu dalšímu jinému hrozilo nebezpečí. Tuto povinnost má tedy každý z nás, když se stane svědkem takové události.
Zadruhé když jste touto pomocí povinni kvůli vaší profesi. Jste totiž lékař, zdravotní sestra, plavčík, hasič, jste smluvně zavázaní takovou pomoc poskytnout apod. Tyto profese jako jediné mají tuto povinnost pomoci i ve chvíli, kdy jim nebo jinému hrozí nebezpečí.(vyjjímky viz zákon).
Zatřetí když jste řidičem - auta, kola,... - který se stal účastníkem dopravní nehody (zaviněně či nevinně).
Co znamená poskytnutí potřebné pomoci? Zde se musí posoudit konkrétní situace. Obecně lze říct, že je to pomoc, která poslouží k odvrácení či snížení nebezpečí (újmy na zdraví či smrti). Je to zejména první pomoc, kterou může účinně poskytnout ten, kdo je poblíž. V takovém případě je nutné seznámit se vždy se stavem ohroženého a podle svých možností zvolit buď osobní poskytnutí první pomoci, anebo přivolání odborné pomoci, či obojí. Pomoc je nutné začít poskytovat bez zbytečného prodlení.
Pozor! Není rozhodné, zda by případné neposkytnutí pomoci nemělo vliv na stav postiženého ani zda tuto pomoc mohl poskytnout někdo jiný.
Trestní zákon, Neposkytnutí pomoci v §207 a §208.
 
 
PRÁVNICKÁ KPZ
 

 
 
ŽE BY SVATBA?
Miki Zařechtal
 
Vyhrát soutěž o nejdříve naplánované datum svatby? Být akční a vzít se za 14 dní?
Radovat se s babičkou a tetičkami? Mejdan pro starou partu kámošů? Játrové knedlíčky a svíčková? Nebo paříme již cestou z obřadu? Kostel? Úřad? Louka? Valčík, polka nebo rock?
Obsluž se sám, nebo pečení holubi lítají do huby (za pomoci personálu)? Bílý zlato nebo chirurgická ocel? Kala nebo růže? A s kým pojedu v autě? Vejdou se všichni na tu fotku? Sluší mi to? Stihnu ještě ke kadeřnici? Kdy už přijedou? Už sou tady? Už si zajel pro kytky? Nerozmazala sem si oko? Objednal si ty kejty? Už ti přišlo mailem to oznámení? Kdy se už konečně začneš aktivně zajímat o naši svatbu? A budu nejhezčí? Máte všechno zajištěný? A kdo to zaplatí? Musíme zvát i toho? A budeš dojatá? Máš kapesníky? A kam se všechno vejde? A bude toho dost? Tak můžeme už jít?
Tak schválně, když na všechny tyto a mnohé další otázky najdete odpovědět, bude vaše svatba opravdu vydařená? A když nenajdu, bude to problém? A zase ty otázky. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv svatbu, pro cokoliv, co vaše rozhodnutí obalí do společenské akce, je důležité dokázat správně odpovědět pouze na tu jednu jedinou otázku. A vše ostatní je již druhotné... ANO !
 
 
ŠACHOVÝ KŮŇ RADÍ
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Pomoc bližnímu svému?:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Že by svatba?:    | vložit příspěvek |