ročník 49/2008:
                   
089Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Spolek trvalejší než republika, díky Bohu
Ester - kniha naděje
Společenství církve
Sborové společenství
„Sekty“ a násilí
Svatou církev obecnou, svatých obcování
Petr Nikl a Jiří Konvrzek
Všechno co jste chtěli vědět o odpadech a báli jste se zeptat
Pomoc bližnímu svému?
Že by svatba?
„Chceš jet do Veselynivky jako učitel češtiny?“
Pramen zdraví z Posázaví
Návrat do Červeného města
Tkáň života
Aaronův skok
Střípky
Všimli jsme si
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
PRAMEN ZDRAVÍ Z POSÁZAVÍ
Pavel Bláha

 
Tento víkend si vyjedeme opět na kole. Podíváme se např. na zámek do Zruče nad Sázavou, na hrad do Ledče nebo třeba na slavnou horu Velký Blaník, spjatou se známou pověstí.

Vyjedeme ze Zruče nad Sázavou, kam se dá pohodlně dostat - i s kolem - vlakem za hodinku a čtvrt z Kutné Hory, dále třeba z Čerčan (u Prahy) nebo ze Světlé nad Sázavou. Přímo ve Zruči si můžeme prohlédnout místní zámek. Ovšem jen z venku, protože je každoročně otevřen jen od 15. června do 30. srpna. Z náměstí nás na zámek dovede červená značka.
Ze Zruče nad Sázavou se vyjedeme po cyklostezce č. 0004 přes Trhový Štěpánov, kde můžeme navštívit muzeum Jana Třísky, do Zdislavic, odkud pokračujeme po silnici č.127 přes Pravonín do Načeradce vzdáleného přibližně 40 km od Zruče. Zde je možné si dát oběd. A to jak s sebou zabalené řízky na lavičce za zastávkou stranou od náměstíčka, tak i něco pořádného v restauraci (doporučuji knedlo vepřo zelo:)) nedaleko radnice.
Pro zdatné nebo pro ty, kdo budou v Načeradci příliš brzy, doporučuji pokračovat po cyklostezce č. 0004 až do Vlašimi, kde můžete zavítat na zámek, a při tom shlédnout sbírky muzea Podblanicka. Otevřeno je zde až do prosince.
Z Načeradce vyrážíme po cyklostezce č. 321, a dále po zelené turistické značce až k vrcholu legendární hory Velký Blaník (638 m.n.m.). Cestou budeme muset překonat nějakých 100 výškových metrů, kola je také možné zamknout pod horou a pokračovat pěšky. V tom případě doporučuji výstup po červené značce. Cestou tam je nám na informačních tabulích připomínána známá pověst o blanických rytířích z počátku 18. století, tedy i to, že slavné blanické vojsko přijde Čechům na pomoc, až jim bude nejhůře. Jenže kdy to bude? Kdy je tak špatně, že by nemohlo být ještě hůř, že?:) Dále na tabulích zjistíme, v jaké části hory se jednotlivá vojska nacházejí (Cimrmanův řez horou) a v lese také z hory vyčnívá kamenná hlava obřího rytíře. To je zde ovšem, co se rytířů týče, vše. Pokud bychom chtěli nějaké rytíře také vidět, museli bychom navštívit zhruba 80 km vzdálenou pískovcovou jeskyni blanických rytířů v Rudce (u Letovic).
Na vrcholu hory stojí 32 m vysoká rozhledna s občerstvením postavená za 2.sv.v. nabízející pěkný výhled do kraje. Nacházíme se totiž na nejvyšším vrcholku okolní mírně zvlněné krajiny.
Z Velkého Blaníku se můžeme jet ještě podívat na zříceninu kaple na Malém Blaníku nebo do nově zrekonstruovaného zámku v Louňovicích či tamního historického muzea. Otevřeno je zde celoročně. V louňovickém rekreačním středisku je také možnost ubytování. Na konci září se v této vsi konají svatováclavské slavnosti, kdy se pestrobarevný průvod ve středověkém oblečení přesouvá z Blaníku k zámku.
Pokud se rozhodneme vrátit zpět do Načeradce, můžeme zde přespat buď za vesnicí pod stanem, zajet do hotelu v Pravěticích či vyhledat nedaleký Klokočkův mlýn.
V neděli v 11 hodin dopoledne můžeme také zajít do načeradeckého kostela na mši. Z Načeradce vyrazíme dále buď po žluté značce (pro zdatnější) nebo po silnici č. 150 do Čechtic, dále po silnici do Křivsoudova. V obou obcích si můžeme prohlédnout veřejnosti uzavřené zámky.
Pokračujeme dále přes Loket, pod dálnici přes želivskou vodní nádrž Švihov, zásobárnu vody pro Prahu, až do opět zhruba 40 km vzdálené Ledče nad Sázavou. Zde máme možnost navštívit jak původně gotický hrad ze 13. stol. tyčící se na skále nad řekou, tak i regionální muzeum Ledečska a spatřit sbírku zbraní, mincí a papírových platidel. Zdejší věž je stejně vysoká jako rozhledna na Blaníku a rovněž nabízí krásný výhled do okolí.
Pokud ještě nemáme výletů dost, tak se můžeme po červené značce nebo po cyklostezce č. 19 podívat do sázavské přírodní rezervace Stvořidla. Zajímavostí je také zřejmě 2000 let starý Tis červený ve 3 km vzdálených Vilémovicích.
Z Ledče se již můžeme vlakem vydat zpět do svých domovů, zdatnější si ale jistě ještě dnes stihnou prohlédnout zámek ve Světlé n.S. I tento je ale veřejnosti nepřístupný. Po 2. sv.v. se sem nastěhovala základní škola. Za prohlídku stojí ovšem i z venku. Jednopatrovou novorenesanční budovu o čtyřech křídlech, která uzavírají obdélné nádvoří s kašnou, nelze po přejezdu řeky přehlédnout. Zdarma můžeme rovněž nahlédnout do zahradního skleníku (tzv. zimní zahrady), který je přístupný z nádvoří. Za shlédnutí stojí také kostelík s atypickou věží, stojící poblíž náměstí.
Přibližně stejnou trasu výše popsaného víkendového výletu jsme projížděli v rámci týdenního výletu na kole s bagáží, neměl by tedy být problém trasu za dva dny projet. Kdo nerad jezdí po hlavních silnicích, najde určitě v mapě alternativní trasu. Musí ovšem počítat s kopcovitějším terénem. Ne náhodou se hlavní silnice dělají tam, kde je to nejkratší a nejrovnější. Foto z této akce a tedy i foto některých zde popsaných pamětihodností můžete najít na WEBu zde: http://eman.rajce.idnes.cz/Cyklo_08

Další odkazy:
www.rudka.cz
hrady.cz
cestovani.ukazatel.cz
lounovicepodblanikem.cz
 
 
VÍKEND ZA HUMNY
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Pramen zdraví z Posázaví:    | vložit příspěvek |