ročník 49/2008:
                   
089Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Spolek trvalejší než republika, díky Bohu
Ester - kniha naděje
Společenství církve
Sborové společenství
„Sekty“ a násilí
Svatou církev obecnou, svatých obcování
Petr Nikl a Jiří Konvrzek
Všechno co jste chtěli vědět o odpadech a báli jste se zeptat
Pomoc bližnímu svému?
Že by svatba?
„Chceš jet do Veselynivky jako učitel češtiny?“
Pramen zdraví z Posázaví
Návrat do Červeného města
Tkáň života
Aaronův skok
Střípky
Všimli jsme si
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
VŠIMLI JSME SI
Olcha Richterová

Co říkáte na volby a na poplatky?
Topolánkova ODS, která až na Tlustého & comp. chtěla uskutečnit vyrovnání státu s církvemi, s 23,5% bezmocně prohrála krajské i senátní volby. ČSSD i díky své kampani v krajích získala 35.8% hlasů. Billboardy tvrdily například to, že občané při výhře oranžové přestanou platit poplatky u lékaře. To je ale parlamentem přijatý zákon, na nějž výsledky krajských voleb přeci nemohou mít vliv! Má to být tak, že poplatek sice zaplatíte, ale kraj vám ho vrátí. A z čeho ho bude vracet? Přeci z vašeho, pardon, z vašich daní. Jen tak mimochodem: všechny statistiky ukazují, že pouhým zavedením regulačního poplatku Češi jako národ ozdravěli – někteří si třeba přestali chodit k lékaři popovídat. Hlavně ale je víc peněz pro vážně nemocné.

Člověk v tísni postavil na náměstí komunistický lágr
22. září byla v Plzni zahájena výstava „Příběhy bezpráví – z vězeňských spisů“. Doprovází ji filmové projekce dokumentárních filmů o našich dějinách. Venkovní instalace má podobu lágru: v prostoru se strážní věží, obehnaném ostnatými dráty, je umístěno několik desítek fotografických portrétů pocházejících z vězeňských spisů bývalých politických vězňů. Víte, kolik jich celkem bylo?

Musíme vědět, že se udávalo, ne jen to, že asi udal Kundera
V době, kdy statisíce Čechů seděly ve výše zmíněných lágrech, zase jiní udávali, koho by tam ještě bylo dobré šoupnout. Respekt zveřejnil příběh Ivy Militké, ke které v roce 1950 přišel známý a schoval si u ní kufr. Měla radost, že ho vidí, a i když to byl emigrant a antikomunista M. Dvořáček, řekla o tom neprozřetelně svému prorežimnímu chlapci (jménem Dlask). Celý život si pak vyčítala, že Dvořáčka na čtrnáct let zavřeli kvůli ní – a nevěděla, kdo ho přesně udal. V policejních spisech byl nyní nalezen záznam, že Dvořáčka nahlásil právě mladý Milan Kundera, známý Dlaska. Škoda, že se víc diskutuje o tom, zda je ten záznam pravý, než o tom, jaká byla tehdy atmosféra, čemu lidé věřili a čeho se báli. Škoda, že nám své tehdejší pohnutky Kundera nechce objasnit – mohlo to přeci být svým způsobem pochopitelné přesvědčení zapáleného komunisty. Nebo strach, že to je provokace, a když ho neudá, bude sám v průšvihu...

Stát proti víře

Ústav pro studium totalitních režimů na toto téma 30. 10. uspořádal filmový seminář. Promítaný dokument Angeliky Hanauerové se zabýval zejména pronásledováním římskokatolické církve. Tentýž ústav v Brně zahájil výstavu Tváře moci. Ta ukazuje osoby, které se podílely na udržení komunistické totalitní moci v moravském regionu, a nejde jen o ksichty značně profláklé, jako například o Aloise Grebeníčka. Jde právě i o ty tzv. obyčejné lidi.

Nepochopitelná finanční krize
Možná se vám zdá, že žijeme v příliš složitém světě, a že strašák krize nyní skloňovaný v médiích také patří mezi jevy nepochopitelné a čtenářů Bratrstva se netýkající. Když ono ale jádro té krize není tak složité – příliš mnoho Američanů dostalo úvěry a hypotéky, které reálně nemohli splácet, ale odměny např. za nově získané klienty hnaly manažery do stále rizikovějších půjček. Finančním institucím ty nesplacené peníze pak chyběly, a protože jsou součástí nadnárodního systému, cítíme důsledky všichni. Z tohoto pohledu je poučení jasné – nežít na dluh a nehnat se za rychlým ziskem. Hm. Pochopitelně.


Zdroje:
ustrcr.cz, clovekvtisni.cz, respekt.cz, mzcr.cz, idnes.cz, economist.com
 
 
VŠIMLI JSME SI
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Všimli jsme si:    | vložit příspěvek |