ročník 49/2008:
                   
0810Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Ježíšku, chci kostel místo shopingparku
Nehleď na víno, králi
Chvála Boží
O životním směřování
Zátiší s houpacím koněm
Násilí a fanatismus
hříchů odpuštění, těla z mrtvých vzkříšení a život věčný
Adam Katona
Nevíte, co pod stromeček?
Ochrana autorských práv
Metoda používání rozumu
Za jarem do Brazílie
Nevíte, co pod stromeček?
První advent v Tokiu
Střípky_10
Když v Ostravě padá listí
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
NEVÍTE, CO POD STROMEČEK?
Magdalena Férová

V minulém čísle ekooka jsem slibovala, že v tomto čísle budu psát o bioodpadech... Jenže, Vánoce se blíží a s nimi nebezpečí ekologické katastrofy.  Nejen spousta blikajících žároviček (obrovská spotřeba energie), koledy kam vkročíte (znečištění životního prostředí hlukem), mnoho cest autem do hypermarketů pro dárky (znečištění ovzduší), spousta balicího papíru (budoucí odpad), narychlo vybrané dárky (budoucí odpad)... OK, OK... Končím. Nehodlám lamentovat nad tím, jak jsou Vánoce svátky konzumu. Jen chci nabídnout, jak jim trochu odlehčit. Inspiroval mě k tomu leták od ČSOP Veronica „Ježíšku, letos bez odpadu!.“ (www.veronica.cz/vanoce). Bylo v něm spousta nápadů, jak o Vánocích udělat radost svým blízkým, ale i vzdáleným, a přitom nezatěžovat životní prostředí. Tak vám některé z nich předávám a přidávám něco svého.
Nápad udělat si pro větší klid Vánoce bez dárků, ten někdy zazněl snad v každé rodině. Nemusíme to ale brát zas tak radikálně. Stačí se nad dárky zamyslet. Nehmotné dárky mají někdy větší váhu než ty váhově výraznější.
Spíš než novým vysavačem uděláme mamince radost poukázkou na větší než malé množství hodin úklidu. Sestře zase poukázkou na pár hodin hlídání dětí. Jiným malým papírovým dárkem mohou být vstupenky na koncert, výstavu, poukázka na masáž, permanentka do bazénu či příslib letního kurzu angličtiny.
Vlastnoručně vyrobené dárky mají v sobě něco, co sebelepší koupený postrádá. Ne každý maluje obrazy nebo píše básně či písně, ale můžeme třeba vypěstovat vlastní kytku, nasušit houby, naložit okurky nebo utopence, vytvořit šperk, něco ušít, vyřezat, stlouct. Také oprava dávno vlastněných věcí se počítá jako dárek – např. natřete nebo nechte opravit starý nábytek, dejte zarámovat obraz.
Při výběru dárků také můžeme myslet nejen na obdarovaného, ale i na jeho výrobce. Nákupem výrobků chráněných dílen, výrobků Fair Trade nebo produktu z nabídky neziskových organizací zajistíte radost až trojnásobnou - výrobci, sobě a obdarovanému. Na tyto organizace si vzpomeňme nejen při shánění dárků, ale i vánočních přání, svíček, ozdobiček na strom a balících papírů.
Při nákupu dárků hleďme na původ a na „značku“. Dovolím si citovat výše zmíněný článek: „Nakupujeme místní produkty či výrobky z blízka a z místních surovin, biopotraviny, výrobky se značkou ekologicky šetrný výrobek, výrobky ze dřeva, které nesou certifikát FSC pro šetrné lesnictví, oblečení z biobavlny, potraviny a rukodělné výrobky se značkou Fair Trade. Nákupem těchto výrobků propagujeme šetrnost a povzbuzujeme firmy, aby výrobky s deklarovanou šetrností produkovaly.“ Také regionální výrobky si zaslouží podporu. V orientaci nám mohou sloužit různé regionální ochranné známky (www.domaci-vyrobky.cz).
Výběrem dárků, výzdoby a jídla můžeme ovlivnit i množství vzniklého odpadu. Koupě věcí z bazarů nebo second handů je bohulibýmí znovuvyužitím výrobků. Ani za dárky zabalené do balicího papíru od loňských Vánoc se nemusíme stydět. Pokud použité věci navíc něčím ozvláštníme či výtvarně zkrášlíme, dostanou nové kouzlo.
V dnešní době je myslím největším darem čas. Je navíc naprosto ekologicky šetrný. Jakým způsobem ho někomu darujete, to závisí na vás.
 
 
EKOKO
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Nevíte, co pod stromeček?:    | vložit příspěvek |