ročník 51/2010:
                   
103Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Kam zajít...
Skrytá tajemství lásky
Brýle pokory
Rozhodli jsme se zůstat
Farář & sbor
Cizina jako domov? aneb Diakonie pracuje s migranty
Kdepak asi máme Jana z Husi?
Prostě si lehnout
DEN NORSKE KIRKE – Norská církev
První krok...
Vstávej, semínko...
Na chvíli svobodní
Sputnik, má láska
Youth groups
Všimli jsme si
Exercicie v ignaciánské tradici
INFORMATORIUM 3
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
SPUTNIK, MÁ LÁSKA
Lenka Ridzoňová

 
Ztrácíme. Někdo nebo něco je nám odebráno a s tím mizí i kousek nás.
Fialka touží stát se spisovatelkou. Píše stohy stránek, jejím idolem je Jack Kerouac. Je tak trochu Osamělým poutníkem Na cestě. Opouští univerzitu, nemůže si dovolit plýtvat časem. Vytahané sako, pracovní boty, jedna cigareta za druhou, uprostřed noci občas zajde do telefonní budky a dlouze volá se svým kamarádem (a vypravěčem příběhu) K. Samotářka a podivínka. Bez touhy.
Ve 22 letech se Fialka setká s Mjú. Uhrane jí žena z jiného světa, starší, schopná, bohatá, úspěšná. Něco se mění, do té chvíli neznámá touha se probouzí. Krásná spolupráce, rozkvět, změna života. Přestává psát, kouřit, mění oblečení, zájmy, styl. Společná práce a cestování. Přátelství, společenství, radost.
K. cítí, že Fialku ztrácí, co bylo jeho snem, je jen jeho snem, Fialka jde jinam. Smutek, prázdno.
Všichni tři ztrácejí. Mjú už dávno přišla o kus sebe, jako by se ze stromu odřízla větev a zející rána se zacelila jen navenek. K. ztrácí Fialku, která tvořila jeho svět. Ale jinak to nejde.
„Ukázalo se, že bez Fialky ztrácím možnost vidět nejrůznější věci ve svém vlastním nitru. Jako když na mořském pobřeží opadne příliv a vyjde najevo, že tu najednou tu a tam něco schází. Co zůstalo, byl jen prázdný, pokřivený svět, který mi nedával jakýkoliv smysl. Svět šedivý a studený...“ (str. 177)

Co bude dál? Zacelí se rány? Mjú si pečlivě barví vlasy, které jí zešedivěly naráz, když uviděla své podivné druhé já. Snaží se něco zakrýt. Možná hlavně před sebou samou. Jak se vyrovnat se ztrátou? Jak vracet životu barvu, aby to nebyl jen přeliv na vlasech, kulisa, klam? Pomůže nám někdo nebo něco?
Ztráta není jen něco negativního. Je to součást cesty. Vstupujeme-li do něčeho nového, musíme opustit něco z toho, co bylo předtím. A štěstí jednoho může být neštěstím druhého. Když jeden nalézá, druhý možná ztrácí. A tím nejzazším koncem nebo bránou projde každý sám. A tomu, kdo zůstává, je smutno.
Nad tím můžete přemýšlet při četbě Murakamiho knížky.
 
 
RECENZE
 
 
 
 
YOUTH GROUPS
Barb Iverson

In the U.S., churches (mostly Protestant but also Catholic) have youth groups and programs for young people. The youth groups will be for junior high school students (about 11–13), and then for high school students (about 14–18). Many churches also have groups for university students.

The groups for younger and older students have a lot of things in common. They typically meet on Sunday mornings or evenings, according to the regular adult programs and services at the church. During this time they sing songs, pray together, and listen to a speaker. There is usually another gathering at the church building during the week, as well. The midweek program is less formal than on Sunday and often includes games. There is more singing and often either a speaker gives a short talk or the students split up for time in smaller groups. Most churches that have at least 500 members (a medium-sized church in the U.S.) have one or two full-time youth pastors on staff.

During the year, the youth groups might have retreats (for fun together or for serious teaching or both) and other special activities. If the church is near mountains there might be a ski weekend. If it’s near the beach there might be a beach weekend. Many churches have a camp that they send their students to for a week during the summer. Some churches take students to an inner city or other poor area to serve a community for a week in the spring or summer.
 
 
AN AMERICANS VIEW
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Sputnik, má láska:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Youth groups:    | vložit příspěvek |