ročník 51/2010:
                   
106Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Uvolněte se, prosím!
Uzdravení jako metafora odpuštění
Tancuj, křič a prozpěvuj!
Kristus vykoupil i city
Plačte s plačícími
SOS rodina: Plzeň - Rokycany a zpět
Sexualita je dobrý Boží dar
Univerzální uklízeči v Horském domově
Kdo to zařídí, kdo je pozve????
Kam z vršku?
Život v Centru dění
Až do smrti?
Ani ryba, ani rak?
Hope
Oko nad Prahou
Já to doufejme ňák zmáknu
Všimli jsme si 06
I evangelíci sportují!!!
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
SEXUALITA JE DOBRÝ BOŽÍ DAR

Minulé Bratrstvo přineslo podstatnou část biblických, teologických i praktických argumentů. Pro úplnost je dobré přidat ještě něco.
Starý zákon to vidí striktně, jak jsme četli: sex mimo manželství, zejména s pannou, je těžký hřích. Odčinit ho může svatba nebo věno otci dívky. Proč právě to? Protože žena je majetek muže. A panenství zhodnocuje ten majetek. Proč právě panenství? Tak tomu bylo ve všech archaických společnostech. Pro muže mělo klíčový význam, že děti, které živí, jsou opravdu jeho. Že investuje do svých genů. Tuto jistotu měl, když nevěsta byla panna. My uvažujeme o panenství v jiném kontextu. Další články v minulém Bratrstvu to pěkně zdůvodňovaly, proč sex až po svatbě. Kvůli vztahu, ne kvůli jistotě otcovství. Starozákonní příkazy tedy nelze mechanicky přenášet do současnosti ve smyslu "je to tak prostě dáno". Intence byla úplně jiná.
Nepochybně mnoho párů začalo se sexem až po svatbě a vidí to jako přínos. Nepochybně jsou lidé, kteří měli víc sexuálních partnerů a cítí to, jakoby se z něčeho vydali a teď už se jim toho nedostává v současném vztahu či v manželství. Znamená to, že tak je to obecně? Na to bychom museli jít jinou metodou. Třeba ptát se mnoha manželů, jak to měli, jak jsou spokojení. Tak postupoval před pár lety Ivo Plaňava, brněnský manželský poradce. Ve svém výzkumu zjišťoval na asi stovce manželských párů, jak žijí, jaká byla historie jejich vztahu, jak jsou spokojení. Ukázalo se, že ti, kdo uvedli, že "on je můj první partner, ona je moje první partnerka", udávali v průměru menší spokojenost se svým manželstvím. Tedy v průměru. Bylo řada takových, kdo byli nadprůměrně spokojení. Ale víc nespokojených.
Jakto? Nezralá osobnost opakuje stejné chyby, i při výběru partnera. Zralá osobnost se z nich poučí. Více než jeden vztah umožňuje takové poučení. A dále: milenci bývají zaskočení zánikem velké zamilovanosti. "Před půl rokem bylo všecko na něm nádherné a teď mně někdy jde na nervy". "Před rokem se mnou chtěla být každý den a teď říká, že až za tři dny a cítím, že jí někdy jdu na nervy". "V posteli už to není tak opojné jako na začátku". Člověk bez zkušeností uvažuje: "není to ta pravá/pravý", nebo "něco děláme špatně", "zklamal/a mě, zradil/a mě"... Ale jestli z nějakého důvodu vnímá imperativ "my se musíme vzít" a tedy se vezmou, je zaděláno na malér. Když se milenci po první zákonité krizi rozejdou a v druhém vztahu prožívají po roce zhruba totéž, už dokážou lépe rozumět tomu, co se děje. Nebo potřetí. A také mohou srovnávat: s Hanou to bylo po vychladnutí zamilovanosti takové, s Janou je to takové... Už nesrovnávají: s Honzou je to pořád bez jiskry, ale s Petrem by to určitě bylo pořád s jiskrou. Zkrátka, zkušenost ze zániku milenectví pomáhá pochopit a přijmout nový zánik milenectví - a být připravený na vznik manželského typu vztahu.
Možná řeknete: to by ale šlo i bez sexu. Pro někoho určitě ano. Ale sexuální pocity jsou nejintenzivnější, jaké lze prožít bez chemických substancí. Když spolu dva zdraví mladí lidé chodí několik měsíců, jsou do sebe zamilovaní, spotřebuje vzdorování těm pocitům spoustu energie. V americkém filmu "Třpyt v trávě" byl zobrazený krásný příběh milenců, kteří ten rozpor "chceme a nesmíme" nakonec dopadl tak, že se rozešli. Dívka se několik let psychiatricky léčila, v poslední scéně filmu přichází na farmu, kde její někdejší přítel žije se svojí ženou a dítětem... Takových příběhů bylo a je víc. Nebo takových, kdy spolu milenci spí, ale mučí je pocity viny a ty způsobí časem sexuální dysfunkci.
Mezi teology je mnoho rozporů. Skoro všichni se ale shodují v tom, že sexualita je dobrý Boží dar. Jejím hlavním smyslem je posilovat a zkrášlovat trvalý, věrný a výlučný vztah dvou manželů, tím víc, jsou-li rodiči dětí. V tomto smyslu je žádoucí, aby se manželé chtěli a mohli milovat co nejdéle. Zkušenost učí, že ti, kdo začínají sexuálně žít později, dříve ztrácejí zájem o sexuální život i schopnost k němu. Teď uplatňujeme úvahu, které se v říká "usuzovat z Božích stvořitelských řádů". Jestli chci dobrý Boží dar sexuality užívat dlouho a hojně, neměl bych to užívání dlouho odkládat.
V síle sexuálního pudu, v temperamentu, typech sexuální reaktivity jsou mezi námi lidmi veliké rozdíly. Ne každý se hodí ke každému po stránce sexuální. Žena se silnou sexualitou a muž, kterému "to celkem nic neříká" spolu nebudou šťastní. I kdyby po duševní, ba i duchovní stránce si rozuměli výborně. Dobrý sex nezajistí šťastné manželství. Ale špatný ho zkazí. Poznat se v této oblasti, hlavně v období potom, co odezněla vrcholná zamilovanost (ta do určité míry překryje ty rozdíly), je obezřetné.
Z intence Písma a stvořitelských řádů můžeme vyvodit, že sexuální život křesťanských partnerů, kteří mají dlouhodobý a hluboký vztah, je možný, ba žádoucí. Nemusí to být jediný správný postoj. Ale je mezi křesťany rozšířený. Většina evangelických milenců spolu spí, jak prokazuje svojí zkušeností se snoubenci i bratr farář Klimeš. Kdyby platilo "učení církve říká, že sex až v manželství, ale skoro všichni evangeličtí milenci to nedodržují", pak by to s námi bylo zlé; samí pokrytci. No, posuďte sami. V těchto řádcích zní hlas, který říká "spát" (za určitých podmínek) a přitom naplňovat poslání, které Bůh pro nás lidi má.
 
 
REAKCE
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Sexualita je dobrý Boží dar:    | vložit příspěvek |