ročník 51/2010:
                   
106Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Uvolněte se, prosím!
Uzdravení jako metafora odpuštění
Tancuj, křič a prozpěvuj!
Kristus vykoupil i city
Plačte s plačícími
SOS rodina: Plzeň - Rokycany a zpět
Sexualita je dobrý Boží dar
Univerzální uklízeči v Horském domově
Kdo to zařídí, kdo je pozve????
Kam z vršku?
Život v Centru dění
Až do smrti?
Ani ryba, ani rak?
Hope
Oko nad Prahou
Já to doufejme ňák zmáknu
Všimli jsme si 06
I evangelíci sportují!!!
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
ŽIVOT V CENTRU DĚNÍ
Noemi Matějková

Dva roky jsem měla možnost být součástí výjimečného dlouhodobého projektu křesťanů žijících v bohaté části Thornhill na okraji tří set padesáti tisícového Cardiffu. Tito lidé využili příležitosti a v nově vznikající čtvrti založili sborové společenství a s pomocí grantů a sbírek otevřeli v roce 1997 budovu společenského centra. Dokonale tak spojili svůj vlastní křesťanský život se životem celé lokální komunity. Bez schizofrenního štěpení naplňují křesťanskou vizi služby a jednotné identity ve sboru i mimo něj.

Kdo tvoří členskou základnu.
Křesťané, které poutá společná vize sloužit komunitě. Nepotřebují se k tomu organizovat na národní úrovni, patří tak mezi tzv.„free churches“. Členové pocházejí z řad nejpočetnější Anglikánské církve (téměř 60% všech obyvatel Velké Británie), Bretheren Church (podobná ČCE, ale neorganizovaná), ale také babtistů, metodistů a charismatiků. A vedle nich žijí katolíci (druhá nejpočetnější církev ve VB), i řečtí, a výjimku netvoří ani přestoupivší muslimové. Většina z nich přichází v neděli do kostela díky přátelstvím vlastním nebo svých dětí. Zúčastnili se nějaké akce pořádané na půdě sboru a chtějí vědět víc. Anglická společnost je aktivitám v křesťanském kontextu nakloněná, asi 71% lidí se ke křesťanství přímo hlásí.

Jak to může fungovat.
Centrum je financováno z komerčních aktivit, díky kavárně a školce a z pronájmů prostor. Sbor dále nemálo podporují členové sboru (asi 120) a tzv. „associates“ (spřátelení, příznivci). Při nedělních bohoslužbách nikdo z přibližně 130 zúčastněných mincemi necinká. Šustění se odbylo jindy. Práci v kavárně i ve školce zastupují převážně dobrovolníci. Centrum má svého manažera. Manažerem sborového dění je hlavní farář. Nápomocni mu jsou farář pro mládež, pět starších a pastorační pracovníci.

Co je na pořadu dne. Celá anglicky promyšlená a účelná budova je díky kavárně, školce, klubovým aktivitám nebo „parties“ otevřena 14 i více hodin denně. Své místo zde mají pravidelná dopolední setkání maminek s dětmi (alespoň 2x 60 kousků), nebo postarších členů Thornhillu (nepočítaně). Odpoledne pak přicházejí školní děti od nejmladších, přes mladší školní věk po „teens“ a sobotní a nedělní YP (Young People), se kterými se podnikají další aktivity jako pobyty v outdoorových centrech a surfařských rájích. V kancelářích prvního patra se pak scházejí další zájmové skupiny od hráčů bridže po slimming world. Kancelář si pronajímá také psycholog, člen sboru. Aktivit bychom napočítali několikanásobně víc, přesto zmíním jednu, která mi přivodila nemalé rozčarování. Jednoho krásného letního (takže deštivého) dne jsem se prodírala parkovištěm plným sanitek a pod dojmem londýnských bombových útoků z léta 2005 myslela na nejhorší. Moje obavy nezmírnil ani pohled do hlavní haly podobající se provizornímu terénnímu epidemiologickému pracovišti. Aha efekt přišel vzápětí: Vždyť oni přišli darovat krev!

Nedělní bohoslužby mají živoucí atmosféru. I díky živé hudbě, při jejímž konzumování i produkci se stojí. Její modernější vyznění může přitahovat mladší generaci. Jen po těch bratrských jadrných se mi občas zastesklo. Sedí se naopak při modlitbách, do kterých může zasahovat, kdo chce. Káže většinou hlavní guru sboru a farář pro mládež a pak dalších asi 5 starších. Různé scénky, prezentace a interaktivní přístup jsou samozřejmostí.

Více na:

http://thornhillchurch.org.uk/

http://www.thornhillcentre.co.uk/

http://www.christian-research.org.uk
 
 
CÍRKEV ZA HRANICEMI
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Život v Centru dění:    | vložit příspěvek |