ročník 51/2010:
                   
109Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Prásknout, či neprásknout?
Uzdravení jako metafora odpuštění, 4.část.
Čas na pravdu???
Za všechny poklady světa
Člověk neví, co je lepší
Co vzala voda
Na cestování mě baví cestovat
Náboženství a válka ve znamení kalicha
Vztah jako vinylová deska
Vytáhnout paty aneb Heidelberg
Být, či nemít
Gilead
Relationships
Zhmotnění hlasu lidu
Všimli jsme si
Informatorium
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
GILEAD
Marie Medková

Kolik je synkovi? Deset? Bude vyrůstat sám. Bez otce. Bez jeho rad, autority a podpory. Tak nějak uvažuje starý farář v knize Gileád Marilynne Robinsonové. Oženil se pozdě a teď cítí, že se jeho dny krátí. Co nechat synovi na Velké pláni státu Iowa? Co třeba deník, dopisy otce synovi...
A tak se pročítáme zápisky moudrého pastýře. Vzpomínky dítěte vyprávěné starcem, úvahy, láska, přátelství, úcta, současné události, radost, vděčnost, víra, poznámky ke kázání. Čas plyne, vypjaté chvíle střídají poznámky o pochoutkách na stole, a nakonec...
"Láska mezi otci a syny. Duchovní vzpruha pro malověrné." Praví mnohé recenze. A je to tak. Je to laskavá kniha, kterou vřele doporučuju ke klidnému večernímu čtení nebo na víkendové odpoledne. Kapitola má deset řádků nebo stránku. Jednu od druhé odděluje symbol stromu. Nepospíchej. Není kam. Nejsou tu čísla. Asi proto, že pro Marilynne Robinsonovou čas neubíhá jen lineárně, ale větví se a košatí jako strom, nabírá letokruhy.
Tato žena je výjmečně dobrou autorkou a veškeré její dílo (všehovšudy tři knihy) stojí za přečtení. Za tuto knihu získala Pulitzerovu cenu.
Marilynne Robinsonová, Gilead, Leda 2009

 
 
RECENZE
 

 
 
RELATIONSHIPS
Barb Iverson
 
The organization I work for, Young Life, wants to reach out to students who are not interested in church. This makes a lot of sense in the Czech Republic, where I’ve found that most young people are not interested in going to church. Many are willing to talk about God, but even then, not usually in a very personal way.

So my work here has been meeting students and getting to know them in a setting that feels natural for them (not church). I’ve volunteered teaching English in schools, I’ve gone to pubs and parties to hang out with students I know and meet their friends. And, because it’s something I’m good at and love to do, I’ve invited students into my home for meals or to watch movies or for conversation. The thing is, visiting the home of someone you don’t know very well isn’t natural for Czechs. Very rarely has someone come to my flat without me knowing them first.

As I reflect on this, I realize the huge importance of relationships. When I know someone’s name and have had a conversation with them, it makes much more sense for them to be willing to enter my home. How much more sense does it make, then, that I need to take the time to become someone’s friend before I can talk with them meaningfully about their opinions about faith and God and Jesus? Without a relationship, it’s awkward and off-putting. In the context of a relationship, however, it’s two people talking about something important and personal.

I have close Czech student friends who are not believers, and who aren’t very interested in faith right now. But they call me when they are sad, when they are scared and when they want to be with someone they know cares about them. Spending time with them allows me to be Jesus, and light, in their lives, even if we’re not talking about that. I’ve learned that seminars and group meetings can be great tools for getting a lot of information to people, but students won’t come if they don’t feel personally invited or that someone knows them.
 
 
AN AMERICANS VIEW
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Gilead:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Relationships:    | vložit příspěvek |