ročník 51/2010:
                   
1010Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Vstát, či spát?
Světlo lidí
O pramenech, smyslu života, motivaci a fantazii
Chvála zahálky
Pracuje na tobě Duch Boží
Zajímají mě lidi
Dnešní tabu se jmenuje stáří
Smutno až k prázdnotě
Solný sloup nad zlato
Zatoužila jsem vědět víc
Kudy a kam kráčí Kudykam?
Christmas
Kosta. Rozhovor přes dvě generace
Všimli jsme si _10
Upadáme v zapomnění...?
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
KUDY A KAM KRÁČÍ KUDYKAM?
Šárka Schmarczová

Mám ráda muzikály a miluji texty pana Michala Horáčka. A tak jsem se vydala do Státní opery na lyrikál Kudykam. Lyrikál, ano, tak mu říká pan Horáček, je to spojení mluveného slova a písní v jeden celek, přičemž básně jsou psané ve formě písňových textů. Verše, propojující Horáčkovy starší i nové písňové texty, jsou asi to nejzajímavější na celém díle. Skoro bych řekla, že někdy to je až trochu sportovní výkon, zajímavé konstrukce, ale občas na úkor obsahu.
Kudykam se zrodí ze zvolání Martina, jednoho z obyvatel penziónu svět, který uvažuje o tom, co je za jeho zdmi. V titulní roli jsem viděla slovenského herce maďarského původu Csongora Kassaie a musím říct, že nejen výborně hrál, ale i zpíval. Vzezřením a možná i tím, že si ho pamatuji z pohádky Čert ví proč, na mne jeho Kudykam působil tak trochu jako Faustův Mefisto. A opravdu, na několika místech by se dalo říct, že Horáček je Goethem inspirován. Avšak Kudykam pokouší Martina jen místy a jde mu spíš o probuzení k životu než o zkoušku vůle. Kupříkladu mefistovská věta „Svět není dobrý, je jen vezdejší.“ tu není prezentována jako zlo, jde o holé konstatování faktu. Z teologického hlediska se Horáček v muzikálu na Boha sice na několika místech odvolává, ale jeho pohled je spíše nekonfesní, jakákoliv síla - i šamanova - je dobrá, hlavně, aby se něco dělo...
Sám Horáček Kudykama překřtí na Všudybyla, s čímž se dá i souhlasit. Ale pak tam chybí ta Komenského křesťanská zvěst, která je vyustěním hledání v Labyrintu světa. Tam přece poutník opuštěn Všudybudem, nalézá Krista a život se mu otvírá v křesťanské perspektivě.
 
 
RECENZE
 

 
 
CHRISTMAS
Barb Iverson
 
Christmas is a major holiday in American churches. Pastors sometimes joke that it is one of two times a year (Easter is the other) when people who never come to church show up at a service. Many churches will do a nativity play, either with children playing Mary, Joseph and the others, or sometimes adults. Most American churches, protestant or catholic, will have a late or midnight service on Christmas Eve (24 December). They will sing Christmas carols, hear a short message, and there will always be candles. Traditionally the last song is Silent Night.

It is becoming more common for churches to offer opportunities for people to serve their communities at Christmas. There are programs for providing gifts to children who have a parent in prison. There are programs that send gifts and necessities (like socks and toothbrushes) to very poor children overseas. There are programs that encourage people to donate new or used clothes and home items for homeless or very poor people who live in their towns.

Many Americans realize that we spend millions of dollars on gifts every year at Christmas, and they are trying to spend less and give more—through serving other people who don’t have as much as they do. Santa Claus is the typical symbol of Christmas in America, but Christians focus on Jesus’ birth during the holiday season.
 
 
AN AMERICANS VIEW
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Kudy a kam kráčí Kudykam?:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Christmas:    | vložit příspěvek |