ročník 51/2010:
                   
1010Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Vstát, či spát?
Světlo lidí
O pramenech, smyslu života, motivaci a fantazii
Chvála zahálky
Pracuje na tobě Duch Boží
Zajímají mě lidi
Dnešní tabu se jmenuje stáří
Smutno až k prázdnotě
Solný sloup nad zlato
Zatoužila jsem vědět víc
Kudy a kam kráčí Kudykam?
Christmas
Kosta. Rozhovor přes dvě generace
Všimli jsme si _10
Upadáme v zapomnění...?
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
KOSTA. ROZHOVOR PŘES DVĚ GENERACE
Olcha Richterová

Narodit se r. 1925 v rodině pražských židovských intelektuálů s velkou pravděpodobností znamenalo zajímavé dětství a příšerné dospívání. Tomáš Kosta přežil Terezín, Osvětim a Buchenwald i tyfus, který dostal na samém konci války. O tom ale je jen úvod knižního rozhovoru.
Těžiště otázek Vladimíra Mlynáře spočívá na Kostově angažmá v KSČ, straně, které sice byla celá jeho levicově orientovaná rodina oddaná, zároveň mu ale ve stalinských procesech zavřela oba rodiče. Kosta členem zůstal (na s. 60 upřímně doznává i nepříliš vznešené důvody setrvání). V šedesátých letech pak začal pracovat v nakladatelství Svoboda a dostal ho z dluhů do černých čísel. V roce 1968 se stal jeho ředitelem a už si nechtěl stranou nechat diktovat vydávání prodělečných ideologických spisků. V červnu '68 si T. Kosta dokonce podal žádost o licenci na soukromé nakladatelství.
Nejnapínavější částí rozhovoru pro mě přišla v líčení emigrace. Kosta se navzdory finanční tísni rozhodl, že nebude brát podřadnou práci. Že i v kapitalismu bude ředitelem nějakého většího nakladatelství. To, jak se mu to podařilo, si už přečtěte sami. Prozradím jen, že mu pomohla nejen silná vůle a perfektní němčina, jeho první mateřština, ale taky manželka. Její jméno se jako červená nit táhne celou knihou: "Moje největší štěstí bylo, že jsem potkal Danicu," uzavírá rozhovor muž, který se přátelil s Böllem i Grassem a po převratu působil jako poradce tří českých premiérů.
Pro představu, jak málo pravděpodobná emigrantům připadala změna režimu, ještě historka z frankfurtského knižního veletrhu, kde T.K. na podzim 1989 potkal Willyho Brandta, bývalého kancléře: "Ten byl už tehdy důchodce, ale právě přijel z Moskvy, kde se setkal s Gorbačovem, a povídá mi: ‘Tomáši, ledy se hýbou, do pár měsíců budeš doma v Praze.’ Pamatuji se, že když jsem přišel domů, říkám Danici, hele, ten Brandt už je taky senilní, představ si, co mi dnes říkal... Že může mít pravdu, mne tehdy ani ve snu nenapadlo."

Rozhovor vedl V. Mlynář, vydal Respekt 2008. 134 stran.
 
 
RECENZE
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Kosta. Rozhovor přes dvě generace:    | vložit příspěvek |