ročník 51/2010:
                   
1010Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Vstát, či spát?
Světlo lidí
O pramenech, smyslu života, motivaci a fantazii
Chvála zahálky
Pracuje na tobě Duch Boží
Zajímají mě lidi
Dnešní tabu se jmenuje stáří
Smutno až k prázdnotě
Solný sloup nad zlato
Zatoužila jsem vědět víc
Kudy a kam kráčí Kudykam?
Christmas
Kosta. Rozhovor přes dvě generace
Všimli jsme si _10
Upadáme v zapomnění...?
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
VŠIMLI JSME SI _10
Olcha Richterová

Nobelovka do Číny
Literárního vědce Liou Siao-Po (v angl. přepisou Liu Xiaobo) v Číně moc lidí nezná. Weby zmiňující jeho jméno jsou blokované, stejně tak mizí vlákna v diskuzích. Dostal ale Nobelovu cenu za mír, tu nejpolitičtější z nobelovek, a dozvěděl se o něm celý svět. V roce 2008 ho čínská vláda odsoudila na 11 let vězení za "podněcování k podvracení státní moci" - pravým důvodem je spíš čínská Charta 2008 (inspirovaná Chartou '77), jejímž je spoluautorem.

Před 493 lety
31. října 1517 Martin Luther, jak se traduje, přitloukl svých 95 tezí proti zlořádům církve na bránu wittenberského kostela. Teze mířily zejména proti odpustkům (např. Papež Lev X. vydal v roce 1515 bulu o prodeji odpustků, aby měl z čeho platit stavbu chrámu sv. Petra v Římě).
V rozhovoru pro ČRo říká prof. Šmahel: "Ještě Luther nevěděl o husitství vůbec nic. Když se pak v polemice dozvěděl, co všechno husité chtěli, tak - jak se dočítáme - mu to zkazilo chuť k obědu a řekl: My jsme husité, aniž jsme o tom věděli. On byl opravdu překvapený, vydával pak Husovy spisy s vlastním předmluvami a teprve později, když už se jeho náboženský program, jeho konfese, staly mohutnou silou v Německu a v okolních zemích, narostla mu křídla a už se pak k husitství moc nehlásil."
Normální postup, že? ČCE se ale přijetím sedmi vyznání víry (Apoštolského, Nicejskocařihradského, Athanasiova, Jednoty českých bratří, Českého, Augsburského a Druhého helvetského) hlásí k lecčemu, co jí předcházelo.

Anglikánští biskupové jdou k Římu
Pět anglikánských biskupů (dva již v penzi) využije papežovu nabídku přestoupit do římskokatolické církve. Důvodem je rozčarování z liberalizace anglikánské církve, která nově povoluje ordinaci homosexuálních biskupů a také začala ordinovat do duchovní služby ženy. Takové změny jsou podle nich nekompatibilní s církevními tradicemi.

Novinářem v Rusku...
Dost nebezpečné povolání. Stačí psát o jakýchkoli reálných problémech - s vražděním a znásilňováním páchaným v Čečně ruskými vojáky (mj. kvůli tomu zemřela Anna Politkovská), nebo s extremisty a neonacisty kdekoli v Rusku, především ale v Petrohradu a Moskvě - o tom psal O. Kašin, stejně jako o různých protivládních demonstracích. Zmlátili ho železnou tyčí tak, že byl v kómatu. Zdá se ale, že přežije. Na rozdíl od novinářky A. Baburové a právníka S. Markelova, jedněmi z těch, kteří pokračovali v práci A. Politkovské.

Airbag místo cyklistické helmy
Dost dobrá diplomka. Dvě švédské studentky průmyslového designu vymyslely límec, který se při pádu z kola nafoukne a ochrání vám mozkovnu. Určený je zejména těm, kterým klasická helma nepřijde dost "cool", až "praxe" asi ukáže, jestli chrání líp. Jedno je ale jisté: helma nehelma, před blbostí vás neochrání nic.
 
 
VŠIMLI JSME SI
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Všimli jsme si _10:    | vložit příspěvek |