ročník 52/2011:
                   
114Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Mosty mezi lidmi
Zabíjej a jez!
Hledám cesty, jak jít stále vzhůru
Zatím jsme menšina - rozhovor s Hgo Anh Minhem
Co víte o jiných kulturách?
Křesťani jsou normální lidi
Za všechno můžou utopenci
Velikonoční zastavení
Myslíš si, že o Velikonocích už všechno víte?
Jsem náboženský člověk z podstaty
Múza má ráda negližé
Michal Prokop & Framus 5 – Kolej Yesterday
Nejlepší dárek je knížka!
An Arabic Dinner
Blues o holce, která vystřízlivěla
Americké jaro na vesnici v Polabí
Nošovická tragikomedie
Všimli jsme si
Pošli to dál!
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
NOŠOVICKÁ TRAGIKOMEDIE
Olcha Richterová

 
foto_web
Kolem Nošovic bývaly úrodné lány. Pověstné zelí se ale muselo přestěhovat na kamenitější políčka - ornici zabrala automobilka. Zní to jako hloupost? Továrna přece může stát kdekoli... Ale ne. I moravskoslezský kraj se v r. 2007 postaral, aby místní lidé prodali své parcely a Hyundai mohla vytvořit 2000 pracovních míst. Nevadí, že někteří sedláci se nechali přesvědčit až po anonymech vyhrožujících smrtí a na nátlak sousedů těšících se na slíbených sto tisíc od kraje. Tolik výchozí situace.
Režisér Klusák neskrývá, na čí straně stojí, zároveň se ale snaží nenudit. Dokumentu přidává na humoru střihem nebo některými aranžovanými scénami (vepřová hlava s tisícikorunami v rypáku na připomínku obětiny korejských manažerů při pokládání „základního panelu"). V záběrech shůry zdůrazňuje „UFOvitost" objektu automobilky, chrlící dnes auta jako o závod. Zároveň se ale na spoustu věcí - možná v té snaze nezdržovat smějícího se diváka - neptá. Zmíní dělnickou stávku, ale neptá se po jejích příčinách či výsledcích. Zazní i to, že automobilka nedodržela stavební předpisy či porušuje zákoník práce, opět to je ale jen takové plácnutí do větru.
Obzvlášť zajímavé by bylo zjistit, jak se povoloval celý projekt a kdo asi měl zájem na tom prosadit ho navzdory zdravému rozumu na zelené louce za Nošovicemi.
Ty se se stavbou dnes smířily, nás ale film vyzývá k zájmu. To, jak vypadá územní plán či co se chystá za výstavbu ovlivňuje vzhled našich obcí na desetiletí až staletí. A neúcta k zemědělské půdě, která v současné době panuje, nás možná ještě bude pořádně mrzet. Podobně jako neúcta k lidské práci, na linkách degradované na přivrtávání dvou šroubů a čekání na další kus. Jde to ale jinak, když každá rodina těch aut za život spotřebuje několik? Teď to ale vypadá, jako bych se v kině ani nezasmála... Jděte se podívat, přinejmenším na úryvky z propagačního filmu automobilky. S realitou si protiřečí jenom maličko.
 
 
RECENZE
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Nošovická tragikomedie:    | vložit příspěvek |