ročník 52/2011:
                   
115Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Rozvod
Slova (před)manželská
Být na blízku a povzbuzovat
(před)rozvodový manuál pro dítě
Církevní rozvod?
Nepovažovali za důležité zeptat se na můj názor
V církvi je nás víc, můžeme si být oporou
Když se trubka protroubí tvým uchem
S Petrem na rybách
Kašrut
Pro ty, kteří nikdy nepásli ovce, ale za počítačem sedí každý den.
Kemp mládeže
Pijte sladké nápoje
Zrní – Hrdina počítačový hry jde do světa
Biblický citát na mail
Learning Psalm 119
O tom, jak král k Oskaru přišel
Vyražte za zvířaty
Zjistil jsem, že nám básníci zatajili existenci sýra
Pomáhat a oslavovat
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
KDYŽ SE TRUBKA PROTROUBÍ TVÝM UCHEM
Martin Kučera

 
Když se trubka protroubí tvým uchem

Ať už máte své uši jemné, klepané, zalehlé nebo si na nich někdy sedíte, jsou důležitým prostředkem, jak zůstat ve spojení s okolím. Z jisté statistiky vyplynulo, že postižení hluchotou se cítí více vyloučeni ze společnosti než slepí, těm zůstává stále hlas a sluch coby spojení s druhým člověkem.
I když jsou veškeré zvuky „pouze“ rozkmitaný vzduch, tvoří velkou část informací, které vnímáme. Místy zhuštěné a zředěné molekuly vzduchu naráží ve zvukovodu na bubínek, který přenáší tyto signály přes systém tří titěrných kůstek dál. Kladívko, kovadlinka a třmínek – jakési minisoučástky živého mikrofonu, pracují tak spolehlivě, že ucho zachytí i vzdálenější šelesty, a člověk tak ví, co se kde šustne. O kus dál je hlemýžď, kde uvnitř labyrintu nejtvrdší kosti v těle (skalní) je i labyrint blanitý, naplněný speciální tekutinou. Tekutina se tak rozechvěje; lehce se pohupuje nebo rozbouří podle intenzity zvuku a spolu s ní se rozechvějí i přítomné jemné vlásky. Z vláskových buněk ale teď už odvádí signál sluchový nerv. Teprve teď ve sluchovém centru v mozku je šifra dekódována, přiřazena k příjemnému či nepříjemnému zvuku a člověku se tak můžou ježit vlasy třeba po zaslechnutí skřípotu nehtů o tabuli.
Mráz po zádech běhává ale i z opačného důvodu. Máte přece také pár písniček, u kterých vám zaručeně záda „zmrznou“ a vy jen dál blaženě posloucháte. Spojení zvuků s naší psychikou je výrazné. Hlučné velkoměsto oproti šumavskému hvozdu rozhodně na náladě nepřidá. (Kdy jste naposledy slyšeli absolutní ticho?! Já sám si nevzpomínám. Třesoucí se vlásky ve vašem hlemýždím rybníčku tak mají stále co dělat…)
Podobně nás může ovlivnit i hudba, kterou posloucháme. Rychlá a energická pohání k výkonu a nakopne tělo do vyšších obrátek, ta klidnější organizmus uvolňuje. Ještě více však můžeme svůj mozek zaměstnávat tím, že sami na nějaký nástroj budeme hrát. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že hudebníci mají v mozku aktivnější sledovaná spojení, a tak mohou mít rozvinutější abstraktní myšlení, fantazii nebo paměť.
Je to vlastně jednoduché. Budete-li dopřávat svým uším správné zvuky, zůstanete nejen ve spojení s okolím („Kdo má uši k slyšení, slyš!“), ale díky zvláštní schopnosti vnímat a tvořit hudbu, naučíte své mozkové buňky tančit.

"Když se trubka plní vzduchem,
když se vzduchem protroubí tvým uchem,
tak ti trubač trubky tříbí cit."
 
 
ZÁZRAKY ZA ZRAKY
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Když se trubka protroubí tvým uchem:    | vložit příspěvek |