ročník 52/2011:
                   
116Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Krásné a dobré
Netrpí naše duše anorexií
Proč ne "Soul and spirit lotion"?
Nejsem barbína
Půst – ano, nebo ne?
Víra bez církve nedává smysl
Aby sůl chuti nepozbyla
S Martou v kuchyni
Jóga a křesťanství
A k Boží slávě pokorně bečet part černé ovce
Odhaloval se jako nějaký blázen
Martina Trchová – Takhle ve mně vyjou vlci
Bible hrou
Upside Down
Květy V čajové konvici
Veřejnoprávní komiks
Všimli jsme si 6
Pošli to dál!
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
KVĚTY V ČAJOVÉ KONVICI
Ester Hubená

 
Pamatujete si na Fagi? Taková malá, černovlasá, papírová... a komiksová postavička Fagi, s níž jsme se mohli seznámit na sjezdu ve Svitavách a která je hlavní hrdinkou divadelní improvizační performance "Svět podle Fagi" z produkce divadla DNO.
Fagi je dost svérázná, divadlo o ní také, a tak si představte, jak asi vypadá hudba k Fagi. Důležitá je ta předložka „k“, protože album „V čajové konvici“ skupiny Květy sice vzniklo inspirací z tohoto divadla, ale ani jedna písnička z čajové konvice se nevztahuje přímo k Fagi. Spíše jako by modeluje svět kolem ní – svět hravý, nenucený, jednoduchý, stejně papírový a sdělný jako Fagiin komiks.
Hudba na tomto albu čerpá z typického stylu Květů – klasická sestava kapely, celkem jednoduchá aranžmá, výrazný a vábivý zpěv Martina E. Kyšperského. Nicméně novinkou jsou ženské hlasy, které dodávají písním naivně sladší nádech (písně Medvídek, Šnek) a naopak drsný, deklamující hlas Karla Heřmánka v písni O cestování.
Deska skoro působí jako určená pro děti, ale přesto zde zůstává přítomná originální poetika Květů. Popěvkovost písní je narušována Kyšperského charakteristickým hlasem, který vždy nedodržuje přesnou linku melodie, a jednoduchost textů někdy zarazí melancholickým něžným motivem. Zní tak například refrén Malé přítelkyně: „Jestli máš doma kočičku, tak se jí věnuj, za žádné jiné zvíře ji nevyměňuj“.
Přes některé opravdu povedené kusy (jako je píseň Oves míru a Poslední tančírna v Praze) se vám může album brzy oposlouchat. V tom případě ale doporučuji to s Květy nevzdávat, jejich diskografie je bohatá a kvalitní, tak ji v sobě nechte „rozkvést“...
 
 
RECENZE
 
 
 

 
Diskusní fórum k článku Květy V čajové konvici:    | vložit příspěvek |