ročník 41/2000:
                   
012Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Zastavení
V dobrém předbíhat dobu
Čeho se v životě nejvíc bojíte?
Bůh je sice milosrdný, ale...
Boží soud
Sociální práce se seniory
Děláme to všichni, děláme to rádi
Jezdi na černo, ale zůstaň člověkem
Poctivost a pravdivost
Encyklopedie
vojna & civilka
Manche Masemola
Dadore Ilustratosphere
Zpět za barikády?
Sdružení mládeže
Století zázraků, Všem sráčům navzdory
Co nepotřebují potřební
Kytice
Kontaktník
Sedmý den
Tož tvoř
Propast
Senátor Bárta zatčen
Adam
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
  Reakce
Sedmý den
  Marie Stolařová
 
Nějak mě ten článek v minulém Bratrstvu o svěcení neděle (1/2001, str. 11) provokuje.
    Liší se od uvedeného citátu z dvacátých let? Ani moc ne.
    Pisatel se zlobí, že neváháme v neděli skočit do krámu nakoupit všechno, co jsme zapomněli. Že dokonce ještě v neděli uklízíme. O tom, co konkrétně máme v neděli dělat, tam však není. Co to znamená světit neděli? Máme přemýšlet, co ještě není práce a co už je? Pro švadlenu je šití práce, pro psycholožku zábava. Co se hodí, aby sousedé viděli a co vidět nemají? Není to exhibice?
    Nepřipomíná to zákoníky? Co jim Ježíš řekl? „Sobota byla učiněna pro člověka, ne člověk pro sobotu.“ Nejde o sobotu nebo neděli, jde o sedmý den. Tak jako všechna přikázání nejsou nějaké náboženské předpisy, ale směrovky pro životní orientaci a styl, jejichž dodržování se vyplatí, chce-li člověk prožít dobrý život, tak i čtvrté přikázání je o tom, že se vyplatí nepracovat bez přestávky, ale pravidelně si odpočinout, aby člověk získal od svého pachtění odstup. Že ho získá v kostele, je pro mě nezpochybnitelné.
    Čtvrté přikázání však začíná: Pomni na den sobotní, abys jej světil. A pokračuje - šest dní pracovati budeš a dělati všeliké dílo své - tak jsem se to učila a tam bych to ráda posunula. Zamysleme se, pracujeme opravdu šest dní, není to jenom pět? Kolik hodin denně pracujeme? Viděla bych to tak: když jdu v sobotu bruslit, musím pak luxovat v neděli. Když dávají v televizi dobrý film ve středu, tak se dívám ve středu, s kamarádkou do vinárny zajdu, když máme na to náladu nebo když se potřebuje vypovídat atd. Učím se v neděli odpoledne, když je v pondělí písemka, nebo žehlím, protože je to potřeba. Nic se totiž neudělá samo.
    A tak svou lenost nikdy neschovávejme za nějaké řeči o tom, že v neděli se nepracuje, když jsme například v týdnu před tím seděli mnoho hodin přikováni k teleobrazovce, ale mysleme na to, jak svůj život posvěcujeme, tím, co děláme každý všední den. A vůbec nejlepší by bylo, nehloubat moc nad tím, co je práce a co zábava, protože každá činnost, když víme, že má smysl, jde lépe od ruky a do hlavy a dokonce se práce může stát zábavou.
 
  Kreativita
Tož tvoř
  Kristýna Žárská
 
Jak donutit mančaft, aby hrál scénku ?
 
1) Dva lidi z publika pošlete za dveře, ti ať vymyslí téma scénky např. manželská hádka a osoby, které tam budou vystupovat - např. manžel, manželka, tchyně, dcera, pes. Pak tihle dva přijdou dovnitř a z publika vytáhnou 5 osob, přidělí jim role, řeknou téma - manželská hádka a jdou si sednout. Zatímco ti dva byli za dveřmi, publikum vymyslelo, jakým způsobem má být ta scénka zahrána - např. ztřeštěně, dožraně, smutně!
a těchto pět obětí, které to ví, protože se také podíleli na vymýšlení začíná z placu hrát. Úkolem těch dvou, co byli za dveřmi je uhodnout, jakým způsobem hrají (ztřeštěně, smutně nebo jak)
 
2) Posadíte družstvo vedle sebe do řady a všechny necháte „usnout“. Prvnímu sedícímu přijde pošeptat někdo z druhého družstva, jakou pohádku jim vymysleli. Poté vzbudí první druhého a předvede mu co nejlíp onu pohádku, ovšem pouze mimicky. Ten druhý pochopí co pochopí a jde to předvést třetímu. Prostě taková mimická tichá pošta. Poslední pak řekne, o kterou pohádku si myslí, že se jednalo. Pak to řekne předposl. a předpředposl. atd., aby se přišlo na to, kde nastal zkrat.