ročník 42/2001:
                   
024Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Ono to už nějak dopadne?
Zastavení
Den za dnem
Co o tom čteme v bibli:
Spasení není jen vize
Cítíte potřebu spasení?
Jak jsme si to představovali?
Co o tom vyznáváme?
Co pro tebe zamená spasení
Toni Morrisonová Ráj
Já tam vlastně dotankuju
Noční optika
Nezávislost nezávislých kandidátů
S nevěřícím klukem?
Za nepřátelskými Liniemi
Zkouška Vztahu?
Klient v programu methadonové léčby
Potštejnský radiozočinec
Spěte ve třídách
Nemilovaná Arnošt Lustig
Ručni vazba (1. díl)
Soutěž
Špatně to nedopadne
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Reakce  
Spěte ve třídách
Eva Drozdová
 
To není návod k tomu, jak prožít den ve školní lavici, ale odpověď nejen Janu Hruškovi, jehož článek byl v otištěn v Bratrstvu číslo 2/2002. Týkal se ubytování na sjezdu mládeže - myslím, že jde o nepochopení.
    Raději nechci domýšlet o čem ''svědčí bohorovný postoj, který k problému odpovědní zaujímají'' . Článek, na který Jan Hruška reaguje, psal jeden z mládežníků Martin Fryščok - není představitelem ČCE, není tajemníkem ani referentem oddělení výchovy a vzdělávání, nebyl tou dobou ani členem celocírkevního odboru mládeže. Není tedy v tomto smyslu odpovědný a nemluvil za odpovědné.
    A jak je to s tím ubytováním na sjezdu? Již několik let se snažíme kromě velkých tělocvičen pronajmout také jednotlivé třídy ve školách. Jistě pochopíte, že je organizačně nemožné ohlídat, aby v tělocvičně pro 150 lidí mohla spát pouze děvčata. Právě proto se snažíme zajistit i třídy, kde se pohodlně vyspí maximálně dvacet lidí - zde je již mnohem snazší ''udělat si pohodlí a zjednat noční klid'' . Věřím, že je i jednoduché přesvědčit příchozí, že v této místnosti spí opravdu pouze dívky. Třídy a tělocvičny jsou jediným řešením, jak najít místo pro odpočinek pro necelou tisícovku mládežníků a dá rozum, že se dvacet lidí ztiší dříve než stohlavý dav.
    V dopise pro přihlášené na sjezd je uvedeno, v jaké škole se spí v tělocvičně a kde se spí ve třídách, kolik je zde sprch s teplou vodou a toalet. Tyto informace se ještě připomínají na nástěnkách u přijímací kanceláře. Mrzí mne, když slyším, že nejsilnějším zážitkem ze sjezdu mládeže je spánkový deficit, a to jen vinou toho, že nečteme informace ''odpovědných organizátorů'' .
    Odpověď v anketě, na kterou se autor článku (M.F.) odvolává, byla myšlena jinak - asi třikrát se zde objevila obava, že by společné místo pro spánek mohlo děvčata a chlapce ponoukat k něčemu mnohem intimnějšímu, než je spánek ve vlastním spacáku. Takových mládežníků je mi ovšem líto a obávám se, že tomu organizátoři nemohou nijak zamezit.
 
Literatura  
Nemilovaná
Arnošt Lustig
Marie Medková
 
Hrdinka této novely Arnošta Lustiga žije, či spíše přežívá v podkrovním pokojíku zvláštního městečka. ''Město'' se jmenuje Theresienstadt, Terezín a píše se rok 1943. Každý odhání smrt tak, jak umí - sedmnáctiletá Perla Sch. prodává své tělo. Život za cenu ponížení ale nezničil její vědomí vlastní hodnoty. Nesmiřuje se s osudem, ale ptá se a hledá odpovědi na lidské otazníky uprostřed neveselého světa, kde mít pravdu se rovná mít moc a hodnotu člověka určí jeho původ. Nezůstane ale jen u myšlenek a Perla se vzbouří...
    Nemilovaná je kniha plná převyprávěných rozhovorů a úvah, psaná formou deníkových záznamů. Co se vlastně odehrává v realitě, často pouze vytušíme. Stručnost, z které až mrazí, se střídá s podrobným líčením příjemnějších chvil. Svět viděný očima Perly Sch. je rozporuplný. Lidé se chovají různě, kdo ví, co je zlo a co dobro?
    Ač příběh není naplněn roztodivnými zápletkami a nenadálými zvraty, přesto nás vtáhne svou živostí a vnitřním dialogem.