ročník 43/2002:
                   
031Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Ahoj, bratři a sestry,
Zastavení
Blahoslavení chudí duchem
Neřesti a ctnosti
Upřímně o upřímnosti
Co o tom čteme v bibli:
Jak jsme si to představovali
Je upřímnost někdy na škodu?
Upřímnost nade vše?
Jabok
Věkový rozdíl
Elie Wiesel: Pátý syn
Konzum
Odevzdat se Božímu milosrdenství
Stříž
Nekonečně nepravděpodobné
Úplně normální Smradi
Co bylo
Co bude
Ono se to vrací jiným způsobem
Heidelberský katechismus v 21. století
Adopce na dálku
Svíčky po domácku
Hastrmánek Žouželka
Evangelický romantický film
Přijď již, přijď Duchu Stvořiteli
Otče náš, všemohoucí Pane
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Ach ta láska... Věra Pokorná
Věkový rozdíl
Je mezi námi věkový rozdíl 12 let.
Všichni mi říkají, že je na mě moc starý.
Mám důvod k obavám?
Věra Pokorná, psycholožka
 
Úvodem musím povědět, že je obtížné odpovídat na dotaz, pokud o jeho pisateli není nic více známo. Proto se jen mohu domnívat, že správně čtu jeho řádky a rozumím obsahu jeho otázky. Tak tedy:
     Když čtu váš dotaz, a nic víc o vás a vašem příteli nevím, rozpadá se mi vaše otázka na několik částí.
     Předně musím říci, že netypický věkový rozdíl mezi partnery, statisticky vzato, spíše mluví pro pevnější manželské vztahy. Netypický znamená, když je partner starší o 6 let a více než partnerka, nebo když je partnerka starší než její muž. Taková manželství se procentuálně méně často rozvádějí. Snad právě proto, že oba spojuje něco více, než jen pouhá náklonnost. Ženy, které vstoupily do manželství se starším mužem uvádějí, že si vlastně jeho autentickými vzpomínkami prodlužují svůj život směrem dozadu. Jiné mluví o potřebě žít s někým, kdo je zkušenější, nabývají vedle něho větší životní jistoty.
     Tím ovšem nechci říci, že takový vztah je bez rizika a že je samozřejmě zapotřebí budovat a upevňovat jej stejně jako kterýkoli jiný.
     Druhá skutečnost, která je součástí vašeho dotazu, ukazuje na to, že jste závislá na mínění svého okolí. Nevím, kdo to jsou „všichni“. Snad vaši rodiče, vaši přátelé nebo kolegové v zaměstnání. Závislost na mínění druhých není v zásadě nic špatného. Každý z nás musíme brát ohled při jakémkoli rozhodování na své okolí. Jít proti proudu je velmi náročné a někdy i nerozumné. Ale vždycky jde o relativní vztah. Je to jedno z životních dilemat. Zda se pro něco rozhodnu proto, že to pociťuji jako významné, důležité, něco, za čím si stojím, a pak odlišnost od běžných postojů unesu. Nebo mám ještě další pochybnosti a pak neriskuji, protože nevím, jak bych svůj postoj obhájila. To neplatí jen při výběru partnera. Vaše rozhodování je rozhodování vážné a zásadní. Proto se ptejte nejprve sebe sama a buďte k sobě otevřená a upřímná.
     S předchozí úvahou souvisí i to, že vůbec otázku kladete a přidáváte poslední větu jako dovětek dotazu. Pokud se ptáte po důvodu k obavám, pak se vnucuje dojem, že si obavy o váš vztah připouštíte. Proto bych vám ráda řekla, abyste byla k sobě hodně upřímná, uvědomila si, proč vás váš přítel přitahuje, čeho si na něm vážíte, ale i čeho se obáváte vy sama, ne to, co říká vaše okolí. Období, kdy hledáme partnera pro celý život je obdobím náročným, protože naše volba je zásadním rozhodnutím. To jen zpětně ve středním nebo starším věku se zdá, že jsme byli v mládí vždycky veselí, bezstarostní, zdraví a krásní. Proto vám přeji, aby vaše rozhodnutí bylo rozhodnutím odpovědným, abyste ho nikdy nelitovala.