ročník 44/2003:
                   
034Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Hurá,
Zastavení
Spravedlnost!
Pýcha je sladká
Co o tom čteme v bibli:
Jaký je rozdíl mezi zdravým sebevědomím a pýchou?
Jsem pyšný! (a jsem na to hrdý)
Ve výtvarném umění
Sebevědomí, nebo pýcha?
Pýcha nebo sebevědomí
Evangelikální teologický seminář
Žádná selanka to není
Stařec s dětskýma očima
Bohuslav Reynek Ostny v závoji
Co bylo
Co bude
Rozpad rodiny
Podkovaná blecha
Katastrofy
Co je Večernice?
Děvčátko
Edikt nantský
Píšťalka
Vážený pane Mikule
Davidova píseň
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Literatura  
Podkovaná blecha
Filip Dušek
 
Na sklonku minulého roku vydalo Nakladatelství Andrej Šťastný sbírku 100 úsměvných fejetonů Rudolfa Křesťana. Fejeton se dá napsat vpodstatě o čemkoli a tak proč ne o měnícím se světě. Tyto okamžiky se pak můžou zachytit např. srovnáním tří typů skutečností do latě vedle sebe. Tedy mizející skutečnosti stojí naproti skutečnostem novým a obě jsou proplétané skutečností věčnou. Konkrétně se jedná o drobnosti z lidského života ustupující (petrolejová lampa, telegram, bič), o „velké“ naděje (Internet, koláče televizní sledovanosti, parcely na Měsíci) a banality života (šustění bonbónů v divadle, první sníh, opravy stoupaček na sídlišti).
     Základem dobrého fejetonu je vtip a myšlenka - Rudolf Křesťan vsadil na vtip jazykový a ekvilibristiku se slovy. Někdy čtenář ani neví, zda je podstatná ta zdánlivě nepodstatná popisovaná věc, nebo právě ukázka slovní hry vlastního projevu. I člověk prostý tak uvidí široké možnosti mateřského jazyka. Humor a jazykový vtip je pak tolik potřebným kořením života. A právě ukázání aktuálních maličkostí v jiném světle dává možnost nového náhledu na vlastní život.
     Za povšimnutí stojí i ilustrace autorovy manželky, Magdy Křesťanové. Jsou ostře pestré a dětsky jednoduché - vyprávěnky trefně doplňují. Rudolf Křesťan vybral do knihy Podkovaná blecha své vyprávěnky, jak sám rád o fejetonech říká, z několika časopisů a rozhlasu z let 1999 až 2002. Tudíž se tato knížka rodila jako málokterá dvě staletí.
 
Okénko Jan Skála
Katastrofy
Jan
Skála
 
Poštěstilo se mi díky loňským českým povodním vydělat nějaké docela pěkné peníze. A všiml jsem si, že takových je nás víc. Někdo se zase třeba při odklízení bahna zamiloval. Přesto ta škoda povodněmi způsobená byla mnohem větší než povodněmi způsobený užitek jistých jednotlivců. Byla to katastrofa. Z kategorie přírodních. Řekněme přirozených.
     Možno dlouho debatovat, čí to byla vina. Odpovědní snad mohli udělat leccos jinak a nebyla by bývala tak ničivá. Ale kdo byl odpovědný? Já jsem si zprvu myslel, že za to můžou ženy, protože nás porodily, po zralé úvaze jsem ale usoudil, že za to nemohl nikdo, neboť ta voda přišla sama od sebe.
     Byla to, myslím, díky Bohu, vcelku pohodová katastrofa, s kterou se dá žít. Existují totiž i vážné katastrofy, které se nás však příliš netýkají. Všelijaké hladomory... ale to jen tak na okraj. Ta naše katastrofa těmhle hrůzám nemůže konkurovat. Ta naše je tak akorát jako dělaná pro nás. Vždyť žijeme v mírném pásu, mimo tektonicky kritická místa, v létě normální teplo, v zimě snížek, chorob nepříliš, peníze jsou, standard vysoký. Tak proč si neužívat svých malých velkých katastrof? My křesťané si vždy zas krásně uvědomíme, jak je nás třeba, a jdeme pomáhat. A každý, kdo pomáhá, z toho má minimálně dobrý pocit. Díky katastrofě.
     Dobrý pocit je věc pomíjivá. Od loňska jsem ho ztratil. Náš poklid narušuje tady katastrofa od lidí pro lidi, válka. Katastrofa velmi přirozená.