ročník 46/2005:
                   
034Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Hurá,
Zastavení
Spravedlnost!
Pýcha je sladká
Co o tom čteme v bibli:
Jaký je rozdíl mezi zdravým sebevědomím a pýchou?
Jsem pyšný! (a jsem na to hrdý)
Ve výtvarném umění
Sebevědomí, nebo pýcha?
Pýcha nebo sebevědomí
Evangelikální teologický seminář
Žádná selanka to není
Stařec s dětskýma očima
Bohuslav Reynek Ostny v závoji
Co bylo
Co bude
Rozpad rodiny
Podkovaná blecha
Katastrofy
Co je Večernice?
Děvčátko
Edikt nantský
Píšťalka
Vážený pane Mikule
Davidova píseň
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Kam na školu  
Evangelikální
teologický seminář

Vyšší odborná teologická škola v Praze
Pavla Jurníčka, absolventa ETS, se ptala Eva Drozdová
 
Vizí ETS je působit v České republice jako vzdělávací centrum evangelikální teologie, které spojuje odbornou úroveň, hlubokou oddanost Kristu a zacílení k praktické službě Bohu a lidem. Studium je koncipováno ekumenicky pro všechny církve, kterým je blízká evangelikální teologie. Možnost studia je otevřena i zájemcům z dalších církví. Připravuje budoucí kazatele, pastory, misionáře, pracovníky mezi dětmi a mládeží, křesťanské pracovníky ve sdě-lovacích prostředcích, duchovní ve věznicích, duchovní v sociálně diakonických zařízeních, duchovní v armádě. Připravuje pastorační asistenty pro práci ve sborech, křesťanských organizacích. Studium pastorace se snaží postavit pastorační pomoc na biblickém základě s využitím poznatků psychologie.
 
Proč jsi se rozhodl studovat ETS?
     K tomuto rozhodnutí vedla delší cesta, ale základní křižovatkou byla moje civilní služba v zařízení Diakonie ČCE „Betlém“, kde jsem dělal osobního asistenta tělesně postiženým lidem. Zjistil jsem, že za každou lidskou tváří se skrývá jedinečný příběh, který mě začal fascinovat. Otevřel se mi svět jiných hodnot a já vnímal puzení k tomu, abych změnil svůj původní obor (nábytkář) a reagoval na výzvu těch jednotlivých příběhů. A kdybych měl stručně formulovat tehdejšími slovy, proč jsem se rozhodl studovat ETS, vyjádřil bych to asi tak: „Prožil jsem Boží povolání do služby, chtěl jsem dozrát jako služebník, a chtěl jsem to dělat dobře - mít odborné znalosti.“
 
Škola není početně veliká - daří se budovat kolektiv a osobní přístup?
     Jestli je něco silnou dominantou školy, tak je to její osobní přístup. Spoustu věcí z teologie jsem zapomněl uzavřením dané zkoušky, ale to, co jsem přijal v jednotlivých setkáních z konkrétními učiteli, kteří nepředávali jen teorii, ale často kus sebe - to, čemu věří a co chtějí žít - na to zapomenout nelze. Dnes je však na škole už daleko víc studentů a nevím, jak se právě osobní přístup daří uchovat.
 
Lze školu studovat jako jednu z možností humanitního studia a po absolvování se nezařadit do praxe?
     Součástí školy je velké množství praxe, ale zároveň i velké množství studijní látky. Cílem školy je vychovávat služebníky, kteří se osvědčí v praxi. Je však pravda, že během studia si mnozí uvědomí, že nakousli jen kousek z velkého celku, a ti pak odchází studovat dál na vysokou školu teologii, psychologii, pastoraci. ETS už spolupracuje z některými vysokými školami, kde si absolventi ETS mohou dodělat vzdělání i titul, který mnohdy otvírá dveře.
 
Jaké je uplatnění v praxi?
     Teologové to mají jasné mohou dělat pastory v jednotlivých sborech, vojenské kaplany, učitele, misionáře, a pokud jdou dále studovat, tak mohou dělat akademické teology. Pastorační asistenti v rámci církevních zařízení mají otevřenou cestu k čemukoliv; v rámci světských zařízení „musí“ ještě studovat a dodělat si vzdělání psychoterapeutickým výcvikem, studiem psychologie, speciální pedagogiky či pastorace. Já osobně pracuji v Diagnostickém ústavu pro mládež a studuji psychologii se speciální pedagogikou na UK v Praze.
 
 
 
 
kontakt:
Stoliňská 2417/41a,
193 00 Praha 9
info@etspraha.cz http://www.etspraha.cz
 
ředitel:
Mgr. Karel Taschner
 
zřizovatel:
Církev bratrská
 
formy studia:
denní studium
i dálkové studium