ročník 48/2007:
                   
089Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Spolek trvalejší než republika, díky Bohu
Ester - kniha naděje
Společenství církve
Sborové společenství
„Sekty“ a násilí
Svatou církev obecnou, svatých obcování
Petr Nikl a Jiří Konvrzek
Všechno co jste chtěli vědět o odpadech a báli jste se zeptat
Pomoc bližnímu svému?
Že by svatba?
„Chceš jet do Veselynivky jako učitel češtiny?“
Pramen zdraví z Posázaví
Návrat do Červeného města
Tkáň života
Aaronův skok
Střípky
Všimli jsme si
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
PETR NIKL A JIŘÍ KONVRZEK
Benjamín Skála

Petr Nikl se narodil 8. listopadu 1960 ve Zlíně. Je známý jako malíř, fotograf, divadelník i jako autor pohádkových knih. V roce 1995 obdržel Cenu Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarné umělce. Za knihu Záhádky byl letos oceněn cenou Magnesia Litera rovnou ve dvou kategorích – „kniha pro děti a mládež“ i „kniha roku“. Vedle všech těchto uměleckých činností je ale Petr Nikl i alternativním písničkářem. A opět oceněným. V roce 2000 hostoval na albu Rostliny! Rostliny! skupiny Sledě, živé sledě, pak vydal dvě autorská alba s Lakomými Barkami – Nebojím se smrtihlava (2004) a Přesletec (2006), které vyšly na značce Black Point Music. „Smrtihlav“, Niklův písničkářský debut (i když některé texty jsou básně staré 20 let), byl oceněn Andělem v kategorii alternativa. Lakomé Barky jsou vokálním souborem maminek a dětí z Klecan u Prahy pod vedením Blanky Laurychové, která zhudebňuje některé Niklovy texty, a Evy Stanislavové. Soubor byl založen v roce 2001 a kromě Petra Nikla spolupracuje také s worldmusic tělesem Moberg Ensemble, Laurychovým divadlem a dalšími uměleckými projekty. Vydal také album koled Vánoce. Petr Nikl často také koncertuje sám, jeho představení jsou charakteristická svými divadelními prvky. Doprovází se na buzuki, či brač, na který chvílemi hraje i smyčcem. Používá různé převleky včetně ženských šatů, které mění mezi písněmi, často hraje v různých parukách či maskách. Jeho představení a jeho písničky jsou velmi hravé, některé písně v podání Lakomých Barek připomínají spíše dětské říkanky. Používá i spoustu různých předmětů. "Ten Nikl si snad umí povídat i s vodou v lavóru," podivil se jednou Jiří Černý. Na studiových nahrávkách lze slyšet různé nástroje jako kalimbu, basklarinet či violoncello a violu da gambu Ireny a Vojtěcha Havlových.
Ve stejné době jako Petr Nikl svého Smrtihlava, vydal také album výtvarník Libor Krejcar (Lesní hřbitovy), které naopak chladné a tvrdé.
Mírnou podobu s Petrem Niklem lze najít u jeho vrstevníka Jiřího Konvrzka, dalšího velmi originálního písničkáře. Také spolu někdy spolupracují.
Jiří Konvrzek již v roce 1980, ve věku dvaceti let, složil první písně, které se později dostaly na CD. V 80. letech zřídka koncertoval, v roce 1990 založil první kapelu s názvem Třetí zuby a o dva roky později s ní nahrál první demonahrávky. V roce 1998 kapela vlastním nákladem vydala album Narodit se, o dva roky později vydavatelství Indies Records vytvořilo průřez dvacetiletou tvorbou Jiřího Konvrzka, který vyšel pod názvem Pod Řípem. V roce 2003 došlo ke změně názvu, samostatné koncerty Jiřího Konvrzka jsou podepisovány jeho jménem, projekty s kapelovým doprovodem pak jako konVRZek. Toto seskupení vydalo album Nevadí ti? (2005), což je zatím poslední Konvrzkovo CD. Při poslechu písní Směšný muž (Navštívil mě jeden muž / Nebyl celej byl ho kus / Jenom levá půle / Ta pravá / Ta ne // A jak ho bylo jenom půl / Bylo do něj vidět / Byl směšnej / Byl směšnej // Samá stará mechanika / V útrobách toho nešťastníka / Vrzala a skřípala / A do rytmu klepala) či Jabko (Jabko lépe utrhnouti / Nežli sebrat na zem spadlé / to může býti / počůrané ...) zazpívaných zvláštním hlasem nám ani nevadí, že Jiří Konvrzek vlastně zpívat neumí.


 
 
UCHU PRO POTĚCHU