ročník 38/1997:
                   
974Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Předsádka
Na mindráky je Jaebes
Co byl váš největší problém v dospívání?
Pocit méněcennosti
Mindráci mindrákům
Ty naše kozičky české...
Nejen o ekologickém hnutí
Miroslav Kurovský - Byl jsem ve službách zla
Jóga
Rainer Funk - Erich Fromm
Víra v životě - život ve víře
Ahoj Nátane
Bratrstvo čtou i nevidomí
Křesťanská výchova od A do Zet
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Ahoj Nátane
 
    jak se máš? Včera jsem se vrátila z Křížlic, z kurzu. Četla jsem si téměř po roce Tvůj článek o našem loňském pobývání tam a přemýšlela jsem o tom, jestli má vůbec cenu popisovat Ti cokoli, co jsme prožívali letos. Ale pak jsem si řekla, že Tě to snad potěší, a tak se nezlob, kdybych psala o něčem, co dávno víš, nebo co Tě vůbec nezajímá.
 
foto: Pavla Doubravová
 
 
    Asi na těch kurzech něco bude, když se pro některé lidi stala účast dobrou tradicí, když nás neodradila stávka železničářů, znovuzačínající škola či kašel a rýma, předzvěst všude řádící chřipky. Společenství vstřícných lidí, hory, skvělé jídlo a jiné drobnosti mají léčivý účinek, a to nejen na horní cesty dýchací.
 
foto: Pavla Doubravová
 
 
    Naše očekávání dobrých a zábavných věcí dosvědčovaly lyže přes ramena, batohy se zápisníky a krabicemi buchet, radostné úsměvy a odhodlání, s jakým jsme překonávali překážky vnějšího světa. Nadšení jsme neztráceli, i když počasí si z nás dělalo blázny a lyžníci žehrali na špatný sníh a „mastné“ ceny vleků. Byli jsme však obdarováni možná více, než jsme čekali - o naději ve vyjití i vyhnanství, budoucnosti i přítomnosti vyprávěl Míla Lapáček. S pomocí černošských spirituálů, biblických textů a vlastních apokryfních povídek se mu podařilo nás vtáhnout do dějů naděje vskutku důkladně. Michal Kitta se nám pak s pečlivostí a z mnoha pohledů snažil ozřejmit význam pojmu svědomí. Potěšením byly také mnohé písně, doprovod šesti kytar, Ondřejovy saxofonové improvizace, bylinný čaj zvaný „smršť“, sníh, který se bezvadně hodil ke koulování, čtení na dobrou noc od Jirky Kučery, výlety pěšky i na běžkách, diskusní skupinky i osobní rozhovory, Bondiny pochoutky, práce v kuchyni i zasloužený krátký spánek. Společná večerní bohoslužba s večeří Páně, aby naše radost byla úplná...
    Tak takhle nějak to bylo. Všichni unaveni, občerstveni však vnitřně. TeŚ sedím doma a je mi smutno, že už je to pryč. Cítím, že takovej útěk ze všedního dne občas potřebuju. Je to, jako by mně někdo v parným létě podal skleničku džusu nebo ve sněhový vánici půjčil rukavice. Takový kapky naděje a radosti
    Měj se moc krásně, těším se, že Tě někdy uvidím.
Tvoje Rebeka
 
foto: Pavla Doubravová
 
 
 
BRATRSTVO
ČTOU I NEVIDOMÍ
 
Možná nevíte, že Bratrstvo a další křesťanské časopisy jsou vydávány na disketách pro zrakově postižené čtenáře. Ti si je pomocí svých počítačů mohou přečíst. Slabozrací díky zvětšovacím programům (text na obrazovce vidí zvětšený) a nevidomí díky hlasovým výstupům (počítač napodobuje lidský hlas).
    V následujících odstavcích chci stručně popsat postup při přípravě časopisu na disketě. Zatím jsou takto vydávány časopisy AD, Bratrská rodina, Bratrstvo, Český bratr, Český zápas, Protestant, Slovo a život, Zpravodaj Diakonie a Život víry. Největší zájem je o Bratrstvo (12 čtenářů). Na něm budu postup dokumentovat:
    Časopis, který je psán ve WordPerfectu, potřebuji z diskety naimportovat přes editor T 602 do pracovního textového editoru MAT, kde s obsahem dále pracuji.
    Na začátek souboru vložím hlavičku s názvem a číslem a seřadím články za sebou tak, jak jdou v časopisu. Pokud je článek nesouvislý, najdu všechny jeho díly a připojím. Před každý nadpis vložím znak # a číslo článku (kvůli snadnému vyhledávání).
    Nakonec vytvořím obsah, a tím je soubor upraven do čitelné podoby.
    Čtenáři používají různé editory. Proto dále soubor exportuji ve formátech T 602 a ASCII Kamenických. Velká část nevidomých používá mikropočítač Eureka s hlasovým výstupem. Proto vkládám do souboru na vhodná místa speciální značky pro pausy během čtení.
    Toto zpracovávání časopisů je jednou z činností, které vykonávám v rámci civilní služby ve Středisku pro zrakově postižené Diakonie ČCE. Mezi další práce patří například obsluha tiskárny pro tisk v bodovém (Braillově) písmu, tisk nabídek zvukové a disketové knihovny, pomocné práce při setkání zrakově postižených a občasný úklid Střediska. Začátkem března 1997 civilní službu končím, a tak Středisko hledá dalšího zájemce.
     Bližší informace získáte na adrese: Středisko pro zrakově postižené Dikonie ČCE, Klimentská 18, tel.: 02/2316306 (Po - Pá 8:00 - 16:30). Na shledanou.
Michal Mazný
 
 
Středisko pro zrakově postižené DIAKONIE ČCE Klimentská 18 110 15 Praha 1 tel.: 02/231 63 06 nabízí:
 
1.Možnost vypůjčit si na kazetách:
křesťanský zvukový časopis „Slyšíš?-Slyším!“, biblické čtení na každý den „Mana“ - Vychází 1x měsíčně, půjčováno zdarma. Další křesťanské tituly - beletrie, přednášky, křesťanské programy, hudební nahrávky.
2. V bodovém písmu:
možnost odebírání - biblické čtení na každý den „Ranní chvilky“, 4x ročně - předplatné 50,- Kč; dětský časopis „Duha“, 4x ročně, předplatné 10,- Kč. Možnost zakoupení některých částí Bible, možnost půjčování biblických knih - v kralickém překladu.
3. Možnost půjčování disket pro Eureky nebo pro počítače PC křesťanské časopisy a knižní tituly.
4. Ve středisku v Praze probíhají výcvikové kurzy práce na počítačích pro zrakově postižené.
5. Setkání zrakově postižených - „Podvečery u Klimenta“ - 1x měsíčně - posezení s programem a rozhovory víkendová setkání - 1x za půl roku - s duchovním, vzdělávacím a kulturním programem týdenní rekreačně-turistický pobyt v době práznin.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Ahoj Nátane:    | vložit příspěvek |
 
 
Diskusní fórum k článku Bratrstvo čtou i nevidomí:    | vložit příspěvek |