ročník 38/1997:
                   
976Bratrstvo
 
OBSAH:
Titulní stránka
Předsádka
Boží odmlčení
Co vám pomáhá, když jste na dně?
Kudy kam a kudy dál?
Chtít, co je možné
Víkendy na chalupě
O trochu víc, než smutné oči těch, kterým jsem ublížil
Známe se? - Rastafariánské hnutí I.- Kořeny
Laibach
Radili se rádcové
Četli jsme a psali evangelium
Reakce
Reakce na reakci
Nehas co tě nepálí
Do Prčic? Ne, do Litic anebo ještě jinam
film Přežila jsem Picassa
Mládežnícká
Zprávy a oznámení

Úvodní stránka
Formátovat
pro tisk

Textová verze
PDF verze
Archiv
Rejstřík
Zpěvník Bratrstva
E-mail
Objednávka
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL
 
Vyhledávání:ikonky pro vás
ikonka Bratrstva
detaily

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
EKOLOGIE
 
VÍKENDY NA CHALUPĚ
 
V pátek odpoledne mnoho lidí opouští město, ve kterém žije, a odjíždí pryč. Nechci se mýlit, ale řekl bych, že to dělá většina z nás. Odjíždíme na víkend na chalupu, někam, kde je zdravější vzduch, větší klid. Tím se ukazuje, že nejsme zcela spokojeni s místem, kde žijeme. Chtěli bychom kolem sebe zdravější prostředí. Aspoň o víkendech. Proč ale nechtít trvale žít v prostředí čistším? Proč se neustále náročně pohybovat mezi „městem, které musím“ a víkendovou chalupou? A co ospravedlňuje to, že tím lidé z měst zhoršují prostředí pro život lidem, kteří v blízkosti víkendových chat trvale žijí? Chatařské oblasti jsou oblíbeným terčem zlodějů. Odpadky z víkendových pobytů se nejčastěji pálí na ohni nebo se prostě vyhazují. Nejsem si teď jist, co je horší. Navíc se na chalupu obvykle jezdí autem a auto potřebuje silnici. Více aut potom větší silnici - jedním z „důvodů“ pro stavbu naštěstí zamítnuté dálnice D3 z Prahy na České Budějovice byla nutnost urychlení dopravy rekreantů. Jezdíme ve volném čase na chalupy, místo abychom si řekli, že to uděláme obráceně. Nebylo by lepší žít trvale na malém městečku či vesnici a jednou za čas si vyjet na výlet do města?
     Častým důvodem pro to, že to nejde, je naše zaměstnání. Nenašli bychom práci obdobnou té, kterou teď máme. A nebo by byla méně placená. Nejspíše ano. To ale ještě neznamená, že člověk sebe či svoji rodinu neuživí. Menší příjmy jsou vyrovnány menšími výdaji, například proto, že není tolik příležitostí k nákupům zbytečných věcí. Ušetří se za víkendovou dopravu, sníží se zdravotní zátěž. Dost často je možné vypěstovat si vlastní zeleninu, mít svoje jablka, rybíz, vajíčka. Se zaměstnáním či podnikáním je situace o něco horší. Není ale přece nemožné změnit svou profesi, přizpůsobit se okolnostem. Život na vesnici či na malém městečku je ale bezpochyby těžší než ve velkém městě. Člověk se musí umět více o sebe postarat. Život ve městě je příjemnější a pohodlnější, avšak pohodlnost přece často nevede k prožitému životu. Ve městě může jedinec tvrdě pracovat a vydělávat dost peněz, neukazuje to ale jeho životaschopnost. Neví, jak vypadají žně, zná jenom chleba. Nevidí krmení a zabíjení králíka, vidí jenom řízek na talíři. Nesázel strom, umí jenom koupit kilo jablek. Je o cosi ochuzen, tímto ochuzením je výhoda městského pohodlí. Netvrdím, že se mají všichni z velkých měst přestěhovat do městeček či vesnic. Pokud je člověk spokojený tím, že žije ve městě a nemá potřebu žít jinde, je samozřejmě nejlepší, když ve městě zůstane. Je ale těžko ospravedlnitelné to, když je něčí život ve městě umožňován či zpříjemňován víkendovými pobyty na čerstvém vzduchu. Potom totiž svým životem ve městě bráním plnému životu tam, kam si o víkendech jezdím odpočinout.
Petr Hrdina
 
TÁBOR U TEMELÍNA
 
4. 7. se v Českých Budějovicích v sokolovně u plaveckého bazénu uskuteční koncert proti Temelínu. Účast přislíbily mimo jiné kapely Už jsme doma, Babalet či Insania. Současně bude tou dobou probíhat každoroční protestní tábor u Temelína, který začne v pondělí poslední den v červnu a v neděli 6.července plynule přejde do blokády staveniště jaderné elektrárny. Organizátoři blokády očekávají účast zhruba půl tisíce lidí.
     Chtěl bych tímto všechny ty, kteří nesouhlasí s JE Temelín, či kteří neví, co to všechno znamená, na výš uvedené akce pozvat. Tábor u Temelína není narozdíl od následovné blokády konfrontační, jeho cílem je informovat o důvodech, proč ekologická hnutí stavbu Temelína odmítají. Na adresu Hnutí DUHA, Jakubské nám.7, 602 00 Brno, je též možné si napsat o brožurku „Proč je třeba zastavit JE Temelín“, která tyto důvody velmi přehledně shrnuje. profesi, přizpůsobit se okolnostem.
 
 
 
Diskusní fórum k článku Víkendy na chalupě:    | vložit příspěvek |