Ručně a stručně  
Malování
na sklo
Zdeněk Šorm
 
Líbí se vám vitráže v oknech starých kostelů? Alespoň něco z té krásy barev, které roznáší slunce po stěnách, lavicích i lidech si můžeme vyrobit sami. Speciální barvy na sklo dostanete dnes již většinou v každém lépe zásobeném papírnictví. V Praze jsou i speciální prodejny v Opletalově ulici a ve Skořepce. Jednak jde o plastické kontury (většinou zlaté, stříbrné nebo černé), jednak o vlastní barvy buď krycí nebo lazurní (průsvitné). Některé jsou stálé i bez vypálení, jiné je třeba vypálit v obyčejné elektrické troubě, některé jsou ředitelné vodou, jiné ředidlem. Stojí asi od 50,- do 110,- Kč (lahvička barvy nebo tuba kontury) podle velikosti balení a značky výrobce. Není to málo, ale vystačí vám na dlouho a máte-li základní tóny, můžete si další namíchat.
    Pomalovat můžete leccos. Můžete si ze skla nechat nařezat malé tabulky - nakreslenou předlohu pak položíte pod sklo a obtáhnete konturou. Tabulky pak vložíte do dvou lišt a zavěsíte pomocí vlasce na okno.
    Můžete pomalovat skleněné svícínky, které poměrně levně koupíte v obchodech Ikea. Můžete prolézt půdu či sklep a objevit krásné staré lahve a flašky. Hezké dózy vyrobíte i ze sklenic od instantní kávy se skleněným víčkem. A pokud je nemáte, dají se dózy koupit třeba ve zdravotnických potřebách.
Foto: Jan Zalabák
 
Soutěž
B. Jan Augusta - pikhart
 
 
Vymyslete k tomuto obrázku text tak, aby z něho vznikl kreslený vtip
a zašlete jej redakci Bratrstva do konce února.
Nejvtipnější nápady v Bratrstvu otiskneme. Z nich potom vždy po třech číslech vylosujeme a oceníme výherce.
1. cena: CD (např. od Karla Vepřeka, Slávka Klecandra, Sváťi Karáska či od Beranů)
2. cena: předplatné Bratrstva na další rok
3. cena: knížka (z nakladatelství Eman, Mlýn, Středokluky, Kalich)

Bratrstvo 2/2002