Anketa  
Trpělivost
Kdy ztrácíte trpělivost?
fotografie Homer Simpson
pracovník jaderné elektrárny
 
Já neztrácím trpělivost vůbec nikdy!!! ...snad kromě čekání v obchodě, na vejplatu, na můj oblíbený televizní pořad „Fixluj“, na noční radovánky, na účet u Vočka, na odborovou schůzi, ne dědu v důchoďáku, na napuštění klozetového zásobníku, na faráře až se domodlí (no to je snad nejhorší čekání), na...
 
fotografie Daniel Dušek
veterinář a varhaník, 34 let
 
Trpělivost je pro mě docela přirozená. Ztrácím ji ovšem v některých situacích při řízení auta a nebo zcela naprosto a hned v kontaktu s extremisty všeho druhu.
 
fotografie Miki Erdinger
student ETF a FF - sociální práce, 23 let
 
Trpělivost ztrácím, když se něco protahuje a já s tím nemohu nic udělat. Jako chybu ale vidím, když je někdo trpělivý u sebe a nedokáže být trpělivý u druhých.
 
fotografie Dobromila Krupová
vedoucí peč. služby Diakonie ČCE, 51 let
 
Když je něčeho víc, než moc - nezdaru, zloby, hlouposti. Nejhorší je zlá hloupost a hloupá zloba. Když věci a události ztrácejí logiku.
 
fotografie Marie Medková
studentka teologie, 20 let
 
Příliš často. Zvláště když o to někdo usiluje. A taky když se nedaří to, co nebaví.
 
fotografie Hana Ryšavá
varhanice, 30 let
 
Ve výuce: při opakovaném vysvětlování a řešení téhož problému. Obecně: když někdo nejde přímo, „kličkuje“, nebo se snaží ze všeho co nejvíc vytěžit pro sebe.
 
fotografie Alena Červenková
vedoucí příloh LN, 27 let
 
Neumím čekat, až se věci „vyvinou“. Nemám ráda, když se mi něco nevede tak, jak bych chtěla, nebo jak si představuju. Netrpělivá bývám tehdy, když jsou lidé kolem mne trpěliví přes míru - když mají na všechno dost času. Netrpělivá bývám ve frontách na poště, v čekárně u lékaře, při čekání na tramvaj... Tuhle vlastnost znám důvěrně. Bohužel.
 
 
fotografie Antonín Plachý
ředitel azylového domu, 46 let
 
Lidské srdce se často jeví jako netrpělivé. Je to snad dáno konečností a krátkostí lidské individuální existence - tedy pomíjitelností života. Trpělivost pak často ztrácím ve chvíli, kdy mám pocit, že to vše nemohu stihnout.
 
fotografie Hanka Šormová
programový sekretář YMCA Praha, 47 let
 
...když jsou lidé nespolehliví, když se dělají věci jen tak napůl, když práce „neodsejpá“, když lidi podvádí a lžou. Ale spíš mě to jen trápí. Možná, že by bylo občas lepší opravdu ztratit trpělivost...
 
fotografie Marcela Švejnohová
redaktorka českého rozhlasu, 25 let
 
Když se nepoučím z vlastních chyb.
 
fotografie Filip Keller
tajemník - farář mládeže, 30 let
 
Se sebou: když se mi nedaří smontovat něco, o čem vím, že smontovat jít musí.
S druhými: když nechtějí pochopit, co se jim opakovaně snažím vysvětlit.
 
fotografie Darja Kocábová
klinická psycholožka, 72 let
 
Konkrétně, když někdo nechce přistoupit na důvody, které se mi zdají nad slunce jasné. Obecně ve chvíli, kdy se mi nechce už dále snášet nějaké trápení a kdy přestává být v mém vztahu k druhému na prvním místě láska. Sám pojem naznačuje, že musíme více či méně s pokorou trpět, abychom dosáhli cíle a abychom naplnili zákon lásky.
 
fotografie Renata Bělunková
moderátorka a redaktorka Radia Proglas, 27 let
 
Při dlouhém čekání kdekoliv a na lidi mně drahé. Když si připadám neužitečná a zbytečná. Když mám pocit, že už dávno se musí něco stát a ono zatím nestalo. Ale snažím se opakovat, že trpělivost přináší růže. Těším se, až je uvidím kvést (:-).
 
fotografie Jan Blažek
armádní kaplan, 43 let
 
Když manželka po telefonu řeší „zásadní problémy lidstva“.
(Ale jinak ji miluju.)
 

Bratrstvo 3/2003