Matyáš Bernard Braun: Alegorie trpělivosti v Kuksu
 
 
 
Trpělivost  
Ve výtvarném umění
Ondřej Macek
 
TRPĚLIVOST (lat. patientia)
     Patří mezi vedlejší ctnosti v křesťanské alegorii. Byla oblíbena především ve středověkém umění. Opět je to žena, kterou doprovází většinou beránek nebo Jób (poznáte ho podle vředů). Jejím protikladem je Hněv. Někdy se také zobrazuje společně s Nadějí, obě pak podpírají muže obtíženého břemeny času.
 
Trpělivost  
Kde
ztrácíte
trpělivost?
Anketa mezi mládeží
 
 • Někdy i na schůzkách mládeže. Nebo doma, při jednání s rodiči. Člověk ani neví jak a najednou je pryč. Snažím se ji neztrácet. Je potřebná všude.
   
 • Na různých místech, když se mění v nepřiměřené, nezajímavé, neúčelné utrpení.
   
 • Pořád nevím, proč ve škole (když učím) mám trpělivost nekonečnou. Doma a v soukromí ji naopak ztrácím každou chvíli, čím víc mi na ně-kom nebo něčem záleží, tím spíše. Když by něco fungovat mohlo, ale nefunguje.
   
 • Na školní půdě po rozhovoru se svými vrstevníky. Ve společnosti své tety Helenky. Prakticky ztrácím trpělivost každý den. Alespoň částečně. Trpělivost je zvláštní vlastnost.
   
 • Všude tam, kde se nejsou lidé schopni domluvit.
   
 • Trpělivost ztrácím čekaje na nekrytém autobusovém nádraží, 7 minut po pravidelném příjezdu autobusu, za silného větru a deště, po probdělé noci, poslouchaje spolučekajícího, kterak líčí veselé zážitky z oslavy svých osmnáctin, které jsem se naštěstí neúčastnil.
 •  
  „Prachdudynecky, Honzo, co děláš, kluku líná?“ rozkřikl se na Honzu. „Myslíš, že jsem ti pro blázny? Já tam u tý silnice pořád čumím, kdy půjde okolo Honza do světa, a on se tady válí za kamny jako Šobrův Čokl u boudy! Já už kolik dní hekám, že mám hlad, a čekám, že dáš makovou buchtu a já že ti dám divotvornej meč, a ty nejdeš! Já mám už dávno zmizet a být zase v jiné pohádce. Tak dělej honem a dej mi tu makovou buchtu!“
       Josef Lada
       - Nezbedné pohádky
   
  „Trpělivost přináší růže.“
  mezinárodní přísloví

  Bratrstvo 3/2003