MARCEL KŘÍŽ
Benjamín Skála

Marcel Kříž se narodil 10. listopadu 1976 v Havlíčkově Brodě, dnes žije v Čáslavi. Je znám jako obrovský znalec dějin populární hudby a velký sběratel desek a také jako originální a nezávislý písničkář, který však ještě nevydal žádné sólové album a jeho písničky se rozšiřují mezi fanoušky prostřednictvím demosnímků a živých nahrávek. Jak praví legenda, dokonce i střední školu si vybral podle nejkratší vzdálenosti od music shopu. Na kytaru se naučil ve třinácti, aby mohl hrát svoje texty a hned rok poté se zúčastnil pražské Miniporty. Od té doby založil pěknou řádku bigbítových či bluesových kapel, sám jako písničkář začal hrát až někdy kolem roku 2000, ale pokud to jen trochu jde, hrají s ním nějací spoluhráči. Tato volná a značně proměnlivá pódiová sestava se nazývá Kabaret. Jeho první kapelou byl Protlak inspirovaný Nerezem, poté hrál např. v Trio Session, která svou tvorbou nejvíce odkazovala k Bobu Dylanovi, či v kapele Vraždy v Čínské čtvrti, se kterou v roce 1998 natočil první demo. Také občas hrál v duu s písničkářem Petrem Sedláčkem, říkali si Se Sedláčkem je Kříž. Pořádá i společná vystoupení s básníkem J. H. Krchovským. Zatím poslední kapelou je najazzlá Pohublá zrzka, kde v triu s Marcelem hrají Karel Houdek na bicí (také spoluhráč z Kabaretu či z vystupování s Marcelem ve dvou) a saxofonista a klarinetista Petr Chalupa, který si s Marcelem poprvé zahrál v rámci Kabaretu na seniorátních dnech horácké mládeže v Havlíčkově Brodě na jaře 2007.
Marcel Kříž natočil do roku 2005 tři sólová dema Ultima (2001), Ingrid (2002) a 7 písní (2003) a jednou písničkou se také mihl na sampleru z festivalu Zahrada písničkářů z roku 2002. Jeho zatím nejvýznamnější deskou je Panoptikum (2005), na které v rámci výrazného projektu spojil síly s dalšími mladými písničkáři Ivo Cicvárkem (* 1975; také občas hraje v Kabaretu, vydal dvě alba s kapelou OKO) a Žofií Kabelkovou (narodila se v roce 1983 v Jihlavě), o které jsem se zde již dříve zmínil. Svým albem Žiju, které vyšlo v roce 2003, předznamenala současný velký rozkvět mladých písničkářek, o některých z nich tu ještě bude řeč. Podíl písniček na desce Panoptikum, zajímavé svou rozmanitostí, aranžemi (kromě tří písničkářů hraje ještě doprovodná kapela) a výbornými texty, si Kříž s Cicvárkem rozdělili zhruba na poloviny, Žofie Kabelková je zde spíše v pozici zpěvačky, i když jedou písní také přispěla a navíc zhudebnila Marcelovu píseň Prostorem. Panoptikum se také představilo na jimramovském festivale v roce 2005. Diskografie Marcela Kříže se po vydání tohoto alba u Indies Records znovu vrátila k osvědčeným demonahrávkám, nahrál desky Ekmnézie (2006), Krankheitsbeschreibunk (2006), kde chronologicky seřadil nevydané skladby z let 1991-2006, dokonce zde došlo i na nějaké nahrávky Tria Session. Pak s Kabaretem živě nahrál Výřezy v paměti (2007) a v době, kdy čtete tento článek, by mělo být na světě i album Sirény a kukuřice.
Marcel Kříž zpívá syrové písně o nešťasných lidech, o lidech na okraji společnosti apod. Např. On a ona (na kterou vznikl i animovaný klip) z prostředí cirkusu („Viď, že jednou spolu utečem?“) či píseň Půlnoční, která začíná veršem „Martinův první kluk se zabil v autě“.
O Ingrid, která utíká z „bordelu Bezkrvýho Mata“ zpívá „Bezkrvej Mat spal kdysi s její mámou a Ingrid tahal s sebou do baru (...) a dal jí prsten ze svýho bazaru“. Poslouchat jeho mrazivé písně je neobyčejný zážitek.

Příště: Nestíháme.
 
 
UCHU PRO POTĚCHU
 

Bratrstvo 4/2008