MÁM PRÁVO NA PŘÍDAVKY?
Michaela Firbasová

Přídavky na děti dostaneš, když se finanční příjmy vaší rodiny vejdou do 2,4-násobku životního minima vaší rodiny (oproti loňskému 4-násobku je to docela rozdíl). Pro ilustraci: pro rodinu s dvěma dětmi nad 15 let to dělá 9980 Kč. Můžeš si ho spočítat na http://www.mpsv.cz/cs/875.
O přídavky požádáš pomocí dvou formulářů. Jedním s údaji o tobě a tvé rodině. Druhým s potvrzením o studiu. Oba seženeš na Úřadě práce - odboru státní sociální podpory (ÚP-OSSP). Přídavky budeš dostávat nejdéle do 26. narozenin, ale jenom když budeš studovat SŠ, VOŠ nebo VŠ. A protože v Čechách nedostaneš nic jen tak, musíš o přídavky každý rok znova požádat na ÚP-OSSP - tam, kde máš trvalé bydliště.
Když si budeš chtít odpočinout od školy a přerušíš studium, nejsi už student a přídavky nedostaneš, dokud zase nezačneš chodit do školy!
Když se rozhodneš, že budeš při práci dálkově studovat, třeba proto, abys pak měl(a) vyšší plat, přídavky nedostaneš, protože si vyděláváš!
Když se rozhodneš poznat nové kraje a budeš studovat v cizině, neznamená to, že budeš dál automaticky dostávat přídavky! Musíš nejpozději při zahájení studia poslat žádost na Ministerstvo školství. Proto si v dostatečném předstihu obstarej formulář, kde najdeš i přesné instrukce, co dalšího je potřeba na Ministerstvo dodat. Můžeš si ho stáhnout na http://www.msmt.cz/vzdelavani/zadost-1 Až pošleš všechny cizojazyčné dokumenty, včetně českých překladů, přijde ti z Ministerstva do 30 nebo 60 dnů rozhodnutí, jestli je konkrétní studium v cizině na úrovni studia v Čechách. Pokud bude rozhodnutí kladné a doručí se na Úřad práce, budeš dál dostávat přídavky.
 
 
PRÁVNICKÁ KPZ
 

Bratrstvo 5/2008