BLAZE MALÝM A ŠIKOVNÝM
Tomáš Groll

Velký a malý sbor.
V naší kultuře je těžké se ubránit spojování "velkého" s úspěchem, slávou a prosperitou a "malého" s ohrožením, nejistotou a úpadkem. Nejprve připusťme tento konstrukt a pojďme poradit malému, co má dělat.
Máme předvolební období a v předvolebních vodách se pohybují dvě velké ryby a pár malých rybek. Malé rybky hlásají, že s nimi přijde změna. Aby změna přišla, musí být však dostatečně velké, aby protrhly síť 5% volební klauzule. A tak se některé malé rybky dohadují, že budou s jinými spolupracovat, že pak se jim lépe povede a že hru těch velkých aspoň naruší. Spolupráce malých.
Kdysi jeden takový malý šel s prakem na jednoho takového velkého. A malému se také dobře vedlo. S Boží pomocí a díky vlastní odvaze malý velkého porazil.
A pamatujete si někdo, jak jeden takový malý a jeden velký spolu váleli za Borusii Dortmund? Nebo v basketu jak kolem "malého" a šikovného rozehrávače je tým obrů. A funguje to.
Ale co když ve velikosti není úspěch, sláva a prosperita. Své by mohli o tom povídat třeba Přemyslovci. Kdykoli se jim podařilo překročit hranice našeho současného státu a připojili další území, následoval pád. Honba za územní velikostí vymazala z map nemálo hranic a jmen států a říší. Přitom taková trpasličí jména, jako Andora, San Marino, Lucembursko nebo Lichtenštejnsko na mapách stále nalézáme. Snad díky šikovnému počínání svých elit ve vnitřních i zahraničních záležitostech se tyto státečky neztratily v dějinných turbulencích. Jsou to převážně dlouhodobě stabilní a prosperující státy s vysokou životní úrovní. A víte jak tyto státy vyřešily mindrák z absence svých jmen na stupních vítězů na Olympijských hrách? Založily si Hry malých států Evropy.
Šikovní malí díky spolupráci a s Boží pomocí se ve světě neztratí.
 
 
ÚVODNÍK
 

Bratrstvo 7/2009