VŠIMLI JSME SI
Olcha Richterová

Papež za kanálem a další odhalení...
Benedikt XVI. po oficiálním pozvání vkročil na britskou půdu. Britské církve, včetně anglikánské, Armády Spásy, Baptistické jednoty, Metodistické církve, Sjednocené reformované církve a Církve Boha proroctví (Church of God of Prophecy) a asi čtyř milionů katolíků ho uvítaly. Stejně tak i Irové, kterým se omluvil za ututlávání zneužívání dětí. Kardinál Brady, který v 70. letech v obavě o pověst církve pedofily netrestal, ale zůstává na své pozici.

Utlačovatelé a utlačovaní - víte o novokřtěncích?
V 16. století reformované církve nejen bojovaly za svou samostatnost, ale samy perzekvovaly anabaptisty/novokřtěnce. Celosvětová luterská organizace se za to novokřtěncům (také nazývaným mnemonité) letos v létě oficiálně omluvila. Naši husité mají na svědomí podobný typ masakru - roku 1421 v Táboře upálili několik desítek adamitů (a pak jestli šaty nedělají člověka).

Znáte Bibli? Ekumenická soutěž
Druhou sobotu v listopadu (11. 11.) se v Čelákovicích koná Ekumenická biblická soutěž tříčlenných družstev (pouze laiků). Účastní se všechny věkové kategorie, soutěž je letos omezená na 2. a 4. knihu Mojžíšovu. Družstva staví katolíci (organizátoři), husité, Církev bratrská a další, ale ČCE se neúčastní (nejbližší sbor je v Lysé n. L.). Neuděláme s tím příští rok něco?

Kde má zůstat Slovanská epopej?
Má Muchův cyklus o dějinách Slovanstva, 20 velkoformátových obrazů, zůstat v Moravském Krumlově, kde se o něj desetiletí starali a je místní atrakcí? Nebo si ho má odvézt Praha, které podle malířova přání patří, ale kde pro něj nemají adekvátní prostory (což byla Muchova podmínka pro darování)? Soud zatím rozhodl ve prospěch Prahy.

Mezináboženské komunitiní centrum v New Yorku
Dlouho chystané "islámské" centrum asi dva bloky od tzv. "Ground Zero" v New Yorku vzbuzuje vášně. Podpisovým akcím proti projektu Park51 oponovalo asi 2000 účastníků vigilií, kteří se svíčkami vyjadřovali podporu této aktivity. Názvy typu "mešita u dvojčat" jsou totiž dost zavádějící, ve skutečnosti jde o prostor, který má být otevřený všem náboženstvím. Vypadá to, že nejde jen o jednu budovu, ale o to, zda nad snahou o pracný dialog převáží slepý nacionalismus, roznícený před devíti lety.

 
 
VŠIMLI JSME SI
 

Bratrstvo 9/2010