JÓGA A KŘESŤANSTVÍ
Jaroslav F. Pechar

Jde to vůbec dohromady? Odpověď nebude „ano“, nebo „ne“. Na tohle si musí každý odpovědět sám. Pro přemýšlení ale pár podnětu nabízím:
Jóga je systém, který chce člověka někam dovést (slovo „jóga“ znamená „jho“), konkrétně k oproštění se od vazeb na naše falešné hmotné já s cílem „rozpustit se“ v jediném skutečném všeobjímajícím Já. Nemá smysl si zastírat, že to s křesťanstvím má sotva co společného.
Cvičit jógu s cílem „západního“ cvičení je využití jejich technik s úplně jiným záměrem, než pro jaký vznikly. Kdosi to dost trefně přirovnal k používání růžence za účelem rozcvičování hybnosti palce. Na stranu druhou – jestli to na hybnost palce opravdu pomůže a lepší cvičení neznáte, tak proč toto zavrhovat jen proto, že původní využití růžence je vám cizí?
Je dobré si uvědomit, že jóga je systém, v jehož vnitřní logice je nezastavit se na té nejnižší úrovni tělocviku, ale pokračovat dál až k nirváně. Není v tomto světě nic, co by nás mohlo odloučit od lásky Kristovy a děj se co děj, všechno nám musí sloužit k dobrému – ale (řečeno slovy známé písně): „s čertem si žertem hraje jenom blázen“. Zastavím se včas, nebo ne?
Jen pro zajímavost: když se podíváte na nabídku teologické (!) fakulty Jihočeské univerzity, najdete tam kurz „Jóga v denním životě“. Mladé studenty teologie tam ale čeká nejen dobře propracovaný „západní“ systém svámí Mahéšváránandy, ale také studium čaker, energetických cvičení, meditací s mantrami…
 
 
VŠEHOCHUŤ
 

Bratrstvo 6/2011