VYROVNAT SE SE ZLEM = BOJOVAT
Marie Medková

Zlo ve světě. Zlo v nás. Každého z nás se někdy dotklo. Osobně. Ve zprávách. Málokdo ho chce a líbí se mu. Přesto je. A my se s jeho existencí musíme vyrovnat. Nebo dokonce v konfrontaci s ním.
Co to ale znamená - vyrovnat se. Zlo má jednu nepříjemnou vlastnost. Stačí mu mlčení. Stačí mu naše "nevím", "nevidím", "nejsem si jist". To mu stačí jako živná půda pro růst a šíření.
Vyrovnat se můžeme různě. Můžeme se přidat k "dark side of the force" - daruje nám necitlivost a moc. Můžeme si říct, že zlo prostě je a nedá se s tím nic dělat. A když přijde náraz, zatnout zuby a nepustit si okolnosti do duše. Můžeme dělat, co se dá. Nebo můžeme zlu pomalu ubírat prostor. Šířením lásky, úsměvů, pozornosti, důvěrou, pravdy, spravedlnosti, pokoje - prostě všech těch věcí, o kterých se mluví v kostele. Kde a jak? Inspirací může být příběh Ježíše v evangeliích nebo třeba přednáška Philipa Zimbarda, který nedávno navštívil Českou republiku. Jmenuje se
"Jak se z obyčejných lidí stanou zrůdy ... nebo hrdinové". Od obou se naučíte: vyrovnat se zlem znamená akci. Někdy taky boj.
 
 
ÚVODNÍK
 

Bratrstvo 9/2011