Zdeněk Wirth, František Tichý, Hradec Králové  
 
OBSAH:
Titulní strana
Frontispice
Rud. Medek: Melancholické město
Historie města
Průvodce městem a popis
Musea, čítárny, knihovny
Vycházky a výlety
a) drahou
b) lyžařské
Turistův adresář
Plán bojiště r. 1866
Seznam illustrací
Seznam Insertů
Obsah
Inserty

Předchozí stránka
Následující stránka
Editorial
E-mail
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL

 

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
Výlety drahou.
     Turistika v Hradci Králové má rayon vděčný a obsáhlý, neb znám jest Hradec jako pohdlné a přístupné východisko. nejen pro šíré kraje východočeské od Českého ráje a Krkonoš až po Moravské Sudety, ale i do přírodními krásami bohatého hrabství Kladského. Veliká část těchto partií dostupna je polodenními a celodenními výlety - okolnost jistě důležitá.
     Z Hradecka, zabírajícího kraj vedle zajínavosti dčjiné co půvabů se týče jeden z nejpozoruhodnějších v Čechách, upozorňujeme mimo výlety níže podrobněji popsané, zejména na výběžek krkonošský Z v i č í n u (671 m), stanice Bílá Třemošná za Králové Dvorem. Vrch tento, lehce přístupný, s chatou Klubu čes. turistů, poskytuje rozhled do celé čtvrtiny Čech. Blízko na Labi jest mohutná stavba údolní přehrady v Lese Království. Ruch turistický silně zasahuje velkolepé skalní úvary: Polické stěny, Hejšovinu, Bor, skály Adrsbašské a Teplické. Z jara vábí třešňový kraj novoměstský v pohádkovém květu. Výlet tento spojiti lze s prohlídkou Nového Města a Náchoda, krásně položených měst s dominujícími zámky.
     Lázeňská místa, jež možno z Hradce navštíviti, jsou: Poděbrady (v letním období
 
 
54
 
 
 
 
 
v neděli a ve svátek snížené zpáteční lístky II. tř. K 4,60, III. tř. K 2,90), Brandýs n.Orlicí, Velichovky u Jaroměře, Bělohrad, Jánské Lázně, Běloves u Náchoda, Rezek u Nového Města n. Met., Studánka u Rychnova n. Kn., Chudoba, Dušníky a Langenau v Kladsku.
     Největší návštěvě z Hradce těší se tato výletní místa:
     Litice - Potštýn. Drahou do zastávky Litice (na severozápadní dráze). silnicí v levo podél žulových lomů a po mostě do Litic. Proti Panskému hostinci cesta lesem na hrad (klíč v chalupě). Hrad založený v XIII. století, patřil králi Jiřímu z Poděbrad, který jej r. 1468 přestavěl. (Znaky: český, moravský, lužický, rodinný pánů z Kunštátu a nápisy nad branami.) R. 1492 koupil Litice Vilém z Pernštýna. V XVII. století byl hrad zpustošen. Majitelem statku je nyní Oskar bar. Parish. Z hradu zpět ku dřevěné zvonici, stezkou dolů v pravo do vsi a po pravém břehu Orlice, lesem vzhůru přes Holý kopec, polní cestou, litickým údolím, lesem Chmeliska, kolem dvora Brné a v pravo do Potštýna (půl druhé hod.). V Potštýně zámek hr. Dobřenských s parkem, kostel sv. Vavřince z r. 1816-21, lázně, villy.
     K zříceninám hradu Potštýna možno dojíti za půl hodiny po staré hradní cestě (třešňovou alejí a lesem vzhůru). Hrad
 
 
55
 
 
   
 

následující stránkanásledující stránka