Zdeněk Wirth, František Tichý, Hradec Králové  
 
OBSAH:
Titulní strana
Frontispice
Rud. Medek: Melancholické město
Historie města
Průvodce městem a popis
Musea, čítárny, knihovny
Vycházky a výlety
a) drahou
b) lyžařské
Turistův adresář
Plán bojiště r. 1866
Seznam illustrací
Seznam Insertů
Obsah
Inserty

Předchozí stránka
Následující stránka
Editorial
E-mail
Návštěvní kniha
 
WEBowsky pocitadlo ZEAL
počítadlo ZEAL

 

Grafické prvky jsou vytvořeny, nebo upraveny programem GIMP
Webové stránky jsou vytvořeny pomocí html editiru Quanta
To všechno je vytvořeno na počítači s OS Linux!

 
 
 
 
 
     5. Jablonné n. Orl., Orličky, Suchý Vrch, Jamné, Jablonné (jednodenní).
     6. Přes Mittelwalde do Ebersdorfu, Wölfelsgrund na Sněžník Kralický, do Mittelwalde nebo do Horní Lipky (půldruhodenní).
     Odbor K. Č. T. v Hradci Králové milerád poradí každému a navrhne plány nejrůznějších cest po horách Orlických, rovněž doporučí místa pro letní pobyt v této národnostně velmi důležité krajině.
K. S. K.
 
Lyžařské výlety z Hradce Král.
     Zimní turistika, spojená se zimními sporty, utěšeně se rozvila v Hradci Králové, zejména sport lyžařský dostoupil značného stupně. Soustřeďuje se výhradně v Českém Ski-klubu v Hradci Králové s počtem daleko přes sto členů. Členové tohoto klubu a členové odboru Klubu českých turistů v Hradci Král. mají na drahách, na určité trati, do míst, kde se zimní sport pěstuje, slevu 45%. Případné informace ochotně podá továrník Jos. B. Pilnáček, předseda Č. S. K. v Hradci Králové. Z řady míst pro lyžaření příhodných a z Hradce přístupných uvádíme zejména tato :
     I. Krkonoše.
     1. Zvičína u Dvora Král. n. L. (671 m). Vlakem do Bílé Třemešné. Výlet celodenní
 
 
64
 
 
 
 
 
i polodenní. Terén již od nádraží pro lyže příhodný. Vrchol Zvičíny má hojnost táhlých i příkrých svahů. Strana severní je porostlá Lesem, jsou v ní pěkné sjezdy průseky a lesními cestami; ostatní strany jsou volné, takže sjezdy možno podnikati až do Miletína, Pecky a Bělohradu.
     2. Vysoké nad Jizerou (700 m). Vlakem do Hradska. Od zastávky na Vysoké, odtud možno přes Sklenařice na Štěpánku (958 m) v Příchovicích, sjezd přes Paseky do Roketnice nebo až do Jablonce n. Jiz.
     3. Jilemnice a) přes Štěpanice, Mrklov, do Benecka a na Žalý (1021 m), sjezd do Vrchlabí; b) přes Hrabačov, Stěpanice, údolí Jizerky, Vítkovice, Hutě, Dvorské a Mísečné boudy. Zpět do Spindelmühle a Vrchlabí.
     4. Hřebeny Krkonošské:
     a) Jablonec n. Jizerou, odtud na Nový Svět a Novou Slezskou boudu na hřebeny, nebo
     b) Grüntal, odtud na Josefinenhütte, Zackenfall, do Nové Slezské boudy, pak do Vosecké, přes Tvarožník, Violkové kameny (1402 m), na Sněžné jámy (1509 m) nebo Martinova bouda, Labská bouda atd. dle různých kombinací.
     5. Strážník (629 m) u Studence. Stanice Horka-Vidochov. Vrch má více táhlých
 
 
65
 
 
   
 

následující stránkanásledující stránka